Bakan Dönmez: Yenilenebilir kurulu gücümüz 49 bin 550 megavata ulaştı
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ”Geçtiğimiz yıl devreye aldığımız yaklaşık 4 bin 900 megavat kurulu gücün yüzde 98ini yenilenebilir kaynaklar oluşturdu. Yenilenebilir kurulu gücümüz 49 bin 550 megavata ulaştı. Toplam kurulu gücümüz içerisinde yenilenebilirin payı yüzde 51.7 seviyesine yükseldi.” açıklamasında bulundu
EPDK Başkanı Yılmaz: Güneş enerjisinde kapasite 6 bin 500 megavatı aştı
 • Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’nin yaklaşık 5 yıl önce güneş enerjisi yatırımlarını hayata geçirmeye başladığını ve bugün itibarıyla güneş enerjisi kapasitesinin 6 bin 500 megavatı geçtiğini bildirdi
100 dönümlük araziyi güneş panelleriyle donattı
 • Erzincan’da bir kimya mühendisinin tarıma elverişsiz 100 dönümlük arazi üzerine kurduğu güneş panelleriyle 3 bin 600 hanenin ihtiyacını karşılayacak miktarda elektrik üretiliyor.
YASKİ, ihtiyacı olan enerjinin üçte birini kendisi üretiyor
 • Yalova’da, 6 milyon liraya arıtma havuzlarını güneş enerjisi sistemiyle donatan Yalova Atık Su Arıtma Tesisleri ve Kanalizasyon Yapma ve İşletme Birliği (YASKİ),ihtiyacı olan enerjinin üçte birini kendisi üretiyor. YASKİ, güneş enerjisi sistemiyle bir taraftan 1 milyon lira tasarruf ederken diğer yandan da yılda 120 bin liralık enerjiyi de satarak kazanç sağlıyor
Zorlu Enerji’nin Filistin’deki güneş enerji santrali devreye alındı
 • Zorlu Enerji’nin yüzde 75, JDECO’nun yüzde 25 oranında ortaklığıyla kurulan ZJ Strong girişim şirketi Filistin’in Jericho bölgesinde toplam 1,998 MWp kurulu güce sahip Dead Sea Güneş Enerji Santrali’ni devreye aldı. Ağustos 2019’da yapılan anlaşma çerçevesinde Zorlu Enerji, ZJ Strong şirketiyle güneş enerjisi santralini kurdu ve santralden üretilen elektrik 25 yıl boyunca garantili fiyattan JDECO’ya satılacak.
Güneş, gelecek 5 yılda Türkiye’nin en ucuz enerji kaynağı olacak
 • IEEFA Enerji Finansmanı Çalışmaları Direktörü Buckley, ”Güneş enerjisinin Türkiye’nin gelecek 10 yıldaki artan enerji talebini karşılamada en önemli kaynak olarak öne çıkacağını düşünüyorum” dedi.
Küresel elektrik piyasalarının yeni lideri ’güneş enerjisi’ olacak
 • Küresel güneş enerjisi kapasitesi 2030’a kadar yılda ortalama yüzde 12 artışla en fazla büyüme gösteren enerji kaynağı olacak.
Mini güneş YEKA ihale başvuruları ertelendi
 • Güneş enerjisine dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmaları için başvurular, 18-22 Ocak 2021’de yapılacak
Güneş enerjisinde ilk yerli invertörün üretimine başlandı
 • Solarkol Enerji Genel Müdürü Ertuğran, ”Tamamen yerli sermaye ve milli teknolojiyle Türkiye’nin ilk yerli güneş enerjisi invertörünün üretimine Ankara’daki fabrikamızda başladık” dedi.
Yenilenebilir enerjinin sağladığı istihdam 11,5 milyona ulaştı
 • Dünyada yenilenebilir enerji sektörü sayesinde sağlanan istihdam geçen yıl sonu itibarıyla 11,5 milyona ulaşırken, bunun yüzde 33’ünü oluşturan güneş enerjisi lider sektör oldu.
Karapınar GES’te 4 megavatlık enerji şebekeye aktarılıyor
 • Konya’da 20 milyon metrekare alan üzerine kurulacak Karapınar Güneş Enerjisi Santrali’nde (GES) 4 megavatlık kurulu gücün devreye alınmasıyla şebekeye elektrik veriliyor.
Tarımsal verimi ’güneş enerjisiyle çalışan otomasyon aracı’yla artıracaklar
 • Gebze Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri, tarımın katma değerini arttırmak için geliştirdikleri güneş enerjisiyle çalışan tarımsal otomasyon aracını TEKNOFEST’te tanıttı.
İlk yerli güneş panelleri Karapınar’a gönderildi
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerjide yerli üretimi, fabrika kurulumunu ve Ar-Ge’yi desteklediklerini belirterek, ”Kaynak bizimse teknoloji de bizim olmalı. Nitekim geçtiğimiz haftalarda yerli güneş paneli üretecek bir fabrikamızı da Cumhurbaşkanımızın teşrifiyle hizmete aldık. Artık o panellerin dünyanın sayılı büyük güneş santrallerinden biri olacak Konya Karapınar’daki alanda montajına başladık.” dedi.
Güneş enerjisinde 1 milyar dolarlık santralin lisansı tamam
 • Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ihalesi kapsamında yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla kurulacak Karapınar Güneş Enerjisi Santrali’ne lisans verdi.
EPDK, Karapınar GES’e lisans verdi
 • EPDK, 1 milyar dolar yatırımla devreye alınacak Karapınar GES’e lisans verdi. Santralin toplam kapasitesi 1000 megavat olacak. Santral, tam kapasiteyle üretime başladığında yılda 2 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Santral, Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali olacak
ASELSAN’dan müthiş hamle! Enerji sektörü için hayati önem taşıyor
 • ASELSAN, Türkiye’de güneş enerjisi alanında yürütülen çalışmalara teknolojik destek verecek. Üretilen enerjinin kullanıcıya ulaşması için hayati önemde olan fotovoltaik eviricinin yerli üretilmesi için ASELSAN’daki çalışmalar son aşamaya geldi.
Yeni
Türkiye’nin güneş enerjisi üretim üssü açılıyor
 • KONYA’da şu an 1’i lisanslı, 6 güneş enerji santraliyle elektrik üretilen Karapınar, yıllık 1,7 milyar kilovatsaat elektrik üretmesi beklenen santralle Türkiye’nin enerji üssü oluyor. Santralde üretilecek elektrik ile cari açığın kapatılmasına yıllık 400 milyon dolarlık katkı sağlanacak. Santral 19 Ağustos’ta hizmete açılacak.
Yeni
Limak, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kullanımını Arttırıyor
 • Limak Şirketler Grubu, 2018-2019 Sürdürülebilirlik Raporu’nda kadın istihdamından, enerji ve su verimliliğine kadar birçok alanda hedeflerini açıkladı.
Yeni
İstanbul’un kamu alanındaki en büyük güneş enerji santrali kuruldu
 • Tuzla Belediyesi, İstanbul ve bölge halkı için bir yaşam merkezi haline gelen Türkiye’nin en fonksiyonel parkı olan Şelale Park’a, güneş enerji santrali (GES) kurdu.
Yeni
PepsiCo Türkiye, yenilenebilir enerji yatırımlarını sürdürüyor
 • PepsiCo Türkiye, PepsiCo’nun global sürdürülebilirlik yol haritası doğrultusunda yenilenebilir enerji odaklı yatırımlarına devam ediyor.
Yeni
Adalara Güneş Enerjisi Santrali İçin Sözleşme İmzalandı
 • Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, Güneş Enerji Santrali için Göktekin Enerji ile sözleşme imzaladıklarını paylaştı.
Yeni
GES ile Türkiye’nin enerji açığı yakın zamanda kapanacak
 • GES ile Türkiye’nin enerji açığı yakın zamanda kapanacak
Yeni
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez duyurdu: Türkiye dünyada üçüncülüğe yükseldi
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, YEKA ile yerli ve yenilenebilir enerjide yeni bir sayfa açaçaklarını belirtti. Fatih Dönmez, ”Mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ile yerli ve yenilenebilir enerjide yeni bir sayfa açacağız. 36 ilimiz için güneş enerjisine dayalı 10, 15, 20 megawatt arasında değişen 74 yarışma düzenleyeceğiz” dedi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını her geçen yıl biraz daha artırdığı, çatılarda güneş enerjisi kollektörleri (gün ısısı) ile sıcak su üretiminde dünya 3’üncülüğüne yükseldiği bildirildi.
Yeni
Güneşten 200 milyon dolar enerji tasarrufu
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemelerle ekonomik olarak yapılabilirliği daha cazip hale getirilen çatı ve cephelerde Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulumu sayesinde kendi elektriğini güneşten üreten haneler, sanayi tesisleri, tarımsal faaliyetlerin sayısı her geçen gün artıyor.
Menu