AB, enerji krizi ile ilgili çözüm planını bu ay açıklayacak

2.07.2022 - 19:11

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yaptığı açıklamada enerjide yüksek fiyatların düşürülmesini içeren planın bu ayın ortasında açıklanacağını belirtti.

Von der Leyen, AB dönem başkanlığını devralan Çekya’ya düzenlediği ziyarette Litomysl kentinde Başbakan Petr Fiala ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Çekya’nın dönem başkanlığının "Görev olarak Avrupa: Yeniden Düşün, Yeniden İnşa Et, Yeniden Güçlendir" olan mottosunu hatırlatan von der Leyen, bu unsurların AB Komisyonunun da gündeminde yer aldığını söyledi.

"Enerji fiyatları yüksek ve insanlar haklı olarak bir şey yapmamızı bekliyor." cümlesini kuran Von der Leyen, Rus petrol ve doğal gazı bağımlılığından kurtulup alternatif, güvenilir diğer tedarikçilere geçme, enerji tasarrufu ve verimliliği yoluyla talebi azaltma ve son olarak yenilenebilir enerjiye geçme hedefleri üzerinde çalışma yaptıklarını belirtti.

Çekya’nın başkanlığı döneminde bu konuda ilerleme kaydedeceğinden emin olduğunu ifade eden Von der Leyen, komisyonun Rusya’nın teslimatlarını askıya almaya karar vermesi halinde olası gaz kıtlığıyla başa çıkmak için bir acil durum planı üzerinde çalıştığını söyledi.

Von der Leyen, "Boru hatlarıyla bağlanacağız, tüm bu ara bağlantılara sahibiz. Her zaman ters akışlara sahip olabiliriz. Bu yüzden enerji ve gazın en çok ihtiyaç duyulan yere akmasına izin veren iyi bir ortak plana ihtiyacımız var. Bu, Komisyon tarafından temmuz ayı ortalarında sunulacak." diye konuştu.

Çek Cumhuriyeti başbakanı Fiala da Fransa dönem başkanlığının Avrupa’da savaş başlatılan bir dönemde üye ülkeleri bir arada tutabildiği için başarılı geçtiğini söyleyerek, kendi ülkesinin enerjinin makul fiyatlarla sağlanması, enerji bağımsızlığının elde edilmesi, enerji güvenliğinin tesis edilmesi konularına odaklanacağına dikkat çekti.

"Enerji fiyatları ekonomimizi boğuyor, vatandaşlarımız için sorun yaratıyor ve bu onları endişelendiriyor. Önümüzdeki birkaç aydaki en büyük görevimiz bu."  Fiala, AB’nin birlik olması gereken en temel konunun bu olduğunu belirtti.

Fransa’dan 6 aylığına devraldığı AB dönem başkanı sıfatı ile açıklamalarına devam eden Fiala, Ukrayna’daki savaşı bitirmek, ülkeyi yeniden inşa etmek, AB vatandaşlarının savaşın neden olduğu mülteci krizi ve gıda krizinden daha fazla etkilenmemelerini sağlamanın da öncelikleri arasında olduğunu söyledi.

  •  Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu