’Hasar tespit çalışmaları devam etmektedir’
 • Akkuyu Nükleer A.Ş. dün Büyükeceli Mahallesi’nde hasara yol açan kontrollü patlatmayla ilgili olarak ”Mahallede yerel yetkililer tarafından yürütülen hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından zarar tazmini gerçekleştirilecektir” açıklamasında bulundu
Akkuyu’da 11 yıl geride kaldı
 • Türkiye’nin, Akkuyu’da inşa edeceği nükleer santralda, anlaşmanın imzalandığı tarihten bu yana 11 yıl geçti. Yeni yılda yeni bir karar daha alındı. Nükleer Düzenleme Kurulu (NDK),geçen hafta gerçekleştirdiği toplantıda, Akkuyu Nükleer AŞ’nin 5 milyar dolar yatırımla inşa edeceği, bin 200 megavat gücündeki üçüncü üniteye ilişkin sunduğu inşaat raporunu görüştü. Kurul, raporu “uygun” buldu ve temelin atılmasına ve inşaatın başlamasına vize verdi. Akkuyu Nükleer AŞ, her biri 1200 megavat olan birinci ve ikinci ünitede inşaat çalışmalarını sürdürüyor. Üçüncü ünitede çok kısa süre içinde temelin atılacağı ve inşaata başlanacağı belirtildi. Şirket, dördüncü ve son ünite için de lisans başvurusunda bulundu. Başvuru değerlendiriliyor. İlk ünitenin, 2023 yılında, ikinci ünitenin de 2024 yılında hizmete alınması planlanıyor.
Akkuyu NGS’de çalışmalar takvime uygun ilerliyor
 • Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Direktörü Sergey Butskikh, Mersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralindeki (NGS) çalışmaların takvime uygun şekilde ilerlediğini belirterek, ”2023 yılının Türkiye için ne kadar önemli bir tarih olduğunu biliyor ve bu tarihe kadar ilk ünitenin bitirilmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz.” dedi.
Akkuyu NGS’nin üçüncü güç ünitesinin inşaat lisansı alındı
 • Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) üçüncü güç ünitesinin inşaat lisansı alındı
Akkuyu NGS’nin 3. ünitesine inşaat lisansı verildi
 • Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 3. ünitesi için inşaat lisansı verildi.
İki yeni nükleer santral için çalışmalar devam edecek
 • Türkiye’de gelecek yıl, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) yanı sıra iki yeni NGS’nin kurulumuna yönelik çalışmalara devam edilecek
Akkuyu Nükleer’in sermayesi 7 Milyar TL’yi aştı
 • Mersin’de inşa edilen, bin 200 megavatlık ilk ünitesinin 2023 yılında hizmete sunulması hedeflenen 4 bin 800 megavatlık nükleer santralı inşa eden Akkuyu’ya sermaye dopingi… Rus Rosatom’un kontrol ettiği Akkuyu Nükleer AŞ, Eylül ayında 6 milyar 91 milyon 590 bin 66 TL olan ödenmiş sermayesini, 981 milyon 976 bin 500 TL artırarak, 7 milyar 73 milyon 567 bin 100 TL’ye çıkardı. Bu tutar, JSC Konzern Rosenergoatom tarafından taahhüt edildi ve tamamı ödendi. Şirketin kayıtlı sermaye tavanı da 9 milyar TL olarak belirlendi.
Akkuyu’nun ikinci ünitesinde reaktör ve türbin binalarının temeli atıldı
 • Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ikinci güç ünitesinde, reaktör ve türbin binalarının temel plakaları için yürütülen beton dökme çalışmaları tamamlandı.
Akkuyu reaktöründe son aşamaya gelindi
 • Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ilk güç ünitesinde yer alacak reaktörün üretiminde son aşamaya geçildi. Reaktör kazanının içine 73 ton ağırlığındaki karotiyer yerleştirilerek gerçekleştirilen montaj işlemleri kapsamında, sırasıyla 38 ton ağırlığındaki bir çekirdek bölme duvarı, 68 ton ağırlığındaki bir koruyucu boru ünitesi ve 90 ton ağırlığındaki bir reaktör kapağının montajı yapılıyor.
Akkuyu NGS’nin ilk ünitesinde yer alacak reaktör üretiminde son aşama
 • Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ilk güç ünitesinde yer alacak reaktörün üretiminde son aşamaya geçildi.
Akkuyu NGS’nin ikinci güç ünite ekipmanı sahaya ulaştı
 • Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ikinci güç ünitesinin pasif güvenlik sisteminin en önemli elemanı kor tutucu sahaya ulaştı.
Akkuyu’ya jeneratör sevkiyatı başladı
 • Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ilk güç ünitesine ait buhar jeneratörlerinin sevkiyatı başladı. Her biri 355 ton ağırlığındaki dört buhar jeneratörü, sahaya ulaşmak için 3 bin kilometreyi aşan bir deniz yolculuğu yapacak.
Yeni
Bulgaristan’dan İki Büyük Atak: Nükleer Enerji ve Doğal Gaz
 • Bulgaristan’da 2000 megavatlık yeni bir nükleer gücün kurulması bekleniyor. Ayrıca doğal gaz fiyatlarında da artış yapılacak.
Yeni
CPTI, Akkuyu NGS’ye yakıt ikmal makineleri tedarik edecek
 • Akkuyu nükleer santralinin ilk ünitesi için yakıt ikmali makinelerinin temini 2020 yılına planlandı.
Türkiye’nin ilk nükleer enerji santralinde önemli gelişme: Başarıyla test edildi
 • Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ilk ünitesi için üretilen reaktör basınç kazanının hidrolik testinden başarıyla geçtiği ve böylece santralin ilk ünitesi için kilit bir aşamanın tamamlandığı bildirildi.
Nükleer enerji güven tazeledi
 • Uluslararası Enerji Ajansı Raporu’na göre nükleer santraller, salgın sürecinde Fransa, Almanya, Belçika, Slovakya ve İsveç dahil birçok ülkede yük izleme modunda çalışarak Avrupa’nın enerji arzı güvenliğine katkı sağladı.
Fransa nükleer enerji üretiminde dünya lideri
 • Fransa, 58 reaktör ile nükleer enerji üretiminde dünyada ilk sırada yer alıyor. Ülkedeki nükleer enerji santrallerinin yıllık cirosu 46 milyar avro civarında...
10. Avrupa Gaz Konferansı
 • Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Vekili Medvedev ”Türkiye ile ilişkilerimiz çok iyi durumda. Her iki ülkenin yöneticileri ciddi bir yakınlaşma içerisinde, geçtiğimiz günlerde Türk ve Rus parlamentolarında anlaşmalar imzalandı, paydaşlarımızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, bu anlaşmaları yapıyoruz” Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Zuvkov ”Tabii biz gaz ihracatını siyasetin imkan sunduğu kadar yapabiliyoruz, bu durum Gazprom için çok zor bir durum, eğer politik durum faklı bir yönde ilerliyorsa, o zaman teknik olarak bizim için de gaz ihracatı sıkıntılı bir hal alıyor” dedi.
Kuzey Kore nükleer test bölgesi yakınında 5,1 büyüklüğünde deprem
 • Güney Kore resmi haber ajansı Yonhap, Kuzey Kore’de 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Depremin nükleer silah test bölgesi civarında, yüzeye çok yakın bir mesafede ve büyük bir patlamanın ardından gerçekleşmesi, sarsıntının doğal olmadığı yönündeki ihtimalleri artırdı.
Kerry: İran ile görüşmeler çok iyi geçti
 • ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İranlı mevkidaşı Cevad Zarif, nükleer müzakereler kapsamında Cenevre’de bir araya geldi.
Nükleer santrallere talep yağıyor
 • Enerji Bakanı Taner Yıldız, Sinop’a yapılacak nükleer santralle ilgili yabancı yatırımcıların sıraya girdiğini açıkladı.
Akkuyu Nükleer Santral’in temeli atıldı
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ”Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları İnşaatı Temel Atma Töreni”nde konuştu.
Nükleerde ilk temel yarın atılıyor
 • Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin temeli yarın atılıyor.
Yabancı yatırımda aslan payını o kaptı
 • Türkiye’ye ocak ayında yapılan doğrudan yabancı yatırımda en büyük pay, 735 milyon dolar ile Akkuyu Nükleer Santrali’nin oldu.
Menu