Yerkürenin En Büyük Çatı Üstü Güneş Paneli Tayland’da İnşa Edilecek

21.03.2023 - 15:40

Yerkürenin En Büyük Çatı Üstü Güneş Paneli Tayland’da İnşa Edilecek

Taşıt aracı lastikleri üreticisi Falken firmasının lastik üretim tesisinde 18 futbol sahası büyüklüğünde güneş paneli inşa edilmekte.

Falken firması, 18 futbol sahasından daha büyük olan 100.000 metrekarelik bir alanı kaplayan tek bir tesis üzerine yerkürenin en kapsamlı güneş paneli kurulumunu gerçekleştiriyor. Güneş paneli, Falken firmasının alt kuruluş olarak çalıştığı Sumitomo Kauçuk Endüstrileri (SKE) firmasının fabrikasında kurulmakta.

Kurulum, toplam gücü 22 megavat olan 40.000 güneş paneli hücresinden oluşurken 2025 yılının Ocak ayına kadar kurulumunun sonuçlandırılması planlanıyor. Rayong Eyaleti’ndeki tesis, kurulum sonuçlandırılıncaya kadar gaz dönüşüm düzeni ile biyokütle elektik güç düzeni girişimlerini benimsemenin yanısıra yeni güneş paneli kurulumuna yapılan yatırım sayesinde %100 yenilenebilir enerji kullanabilecek. Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan iki adet 6,6 megavat gücünde kazandan oluşan gaz dönüşüm düzeni, yerel kamu hizmeti firmaları tarafından sağlanan enerjinin yerini alacak. Ayrıca, SKE’nin Sürdürülebilir Doğal Kauçuk programının bir parçası olarak kauçuk ağaçları hasat edildikten sonra atık dallar ile ağaç gövdelerinden elde edilen biyokütle ek elektrik gücü sağlayacak.

Sözkonusu temiz enerji yatırımları, toplam karbondioksit salınımlarını yıllık 38.000 ton azaltacak.

SKE’nin uzun dönemli sürdürülebilirlik politikası olan “Gelecek için Mücadelemizi Sürdürüyoruz 2050” tarafından yönlendirilen en son girişimler, sıfır karbon salınımı hedeflerini hızlandırmaya yardımcı olacak. Girişimler, yıllık 1. aşama ile 2. aşama karbon salınımlarını %50 oranında (2017 salınım düzeyi ile karşılaştırıldığında) azaltmayı hedeflerken artık 2030 yılı hedefi için programlananın bir yıl öncesinde ulaşılabilir olacak biçimde belirlendi.

Kaynak: world-energy
Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

  •  Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu