Barajlar farkı kapattı
 • Türkiye’nin elektrik tüketimi, 2021 Ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre binde 3 düzeyinde gerileyerek 26 milyar 892 milyon kilovatsaate indi. Ocak ayında barajlara gelen su miktarı da belli oldu.
Keban HES, toplam 272 milyar kilovatsaat enerji üretimi gerçekleştirdi.
 • Elazığ’da 47 yıldır kesintisiz enerji üretimini sürdüren Keban Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES),2020 yılında ekonomiye 450 milyon dolar katkı sundu. Baraj, hizmete girdiği 27 Ağustos 1974’ten 2020 yılına kadar yaklaşık 272 milyar kilovatsaat enerji üretimi gerçekleştirdi
İşte barajlarda kar yağışının etkisi
 • Barajlara, kar yağışının etkisi verilere de yansıdı. Barajlardaki su düzeyi hızla yükseldi. Başta Keban olmak üzere Deriner, Boyabat gibi kritik barajlara, yılın ilk 16 gününde 1 milyar 249 milyon metreküp su geldi. Su düzeyi, Türkiye genelinde her bölgede görülen kar yağışının ardından bu hafta Salı günü 1 milyar 759 milyon metreküpe kadar yükseldi. Birkaç gün içinde 500 milyon metreküp su geldi. Ancak, yine de geçen yılı yakalayamadı. 2020 yılının ilk 19 gününde, söz konusu elektrik üreten barajlar, 2 milyar 158 milyon metreküp su tutmuştu. Su düzeyi, geçen yılın yüzde yaklaşık 20 altında kaldı. Uzmanlar, mart ayından sonra barajlara daha çok su gelmesini bekliyor.
Barajlara gelen su miktarı belli oldu
 • Türkiye’yi etkisi altına alan kuraklık verilerle de ortaya konuldu. Barajlara, 2019 yılında 81 milyar 801 milyon metreküp su gelmişti. 2020 yılında gelen su miktarı yüzde 27.4 oranında azaldı ve yaklaşık 60 milyar metreküpe geriledi. 21 milyar metreküp daha az su geldi. Elektrik üreten barajların yanı sıra içme suyunda ve tarımsal sulamada da kuraklık iyiden iyiye hissediliyor. 2021 yılında da 2020 yılına yakın su geleceği tahmin ediliyor. Bu arada vergiler fon ve paylar dahil yeni elektrik birim fiyatları da hesaplandı. Buna göre konut fiyatı, yüzde 6 artışla 79.61 kuruş, ticarethane yüzde 6 artışla 105.87 kuruşa yükseldi. Sanayide 1 Ocak’ta artış yüzde 7.21 oldu ve birim elektrik fiyatı 80.47 kuruşa çıktı.
Hidroelektrik santrallerinden elektrik üretimi yüzde 11.5 azaldı
 • Kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerinden elektrik üretimi geçen yıl 2019’a göre yüzde 11.5 geriledi. Ana havza barajlarına gelen toplam su miktarı 2019’da 80,4 milyar metreküp seviyesinde bulunurken, bu rakam yüzde 27 azalarak geçen yıl 58.5 milyar metreküpe düştü. Elektrik Üreticileri Derneği Başkanı Cem Aşık, ”Hidroelektrik ve linyitten elektrik üretiminde yaşanan düşüşler doğal gaz ve yenilenebilir kaynaklardan telafi edildi” açıklamasında bulundu
Yusufeli Barajı’nın gövdesi tamamlanıyor
 • Artvin’de, Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren ve tamamlandığında 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye´nin en yüksek, dünyanın ise ’çift eğrilikli ince kemer baraj tipi’ kategorisinde 3´üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı’nın gövdesinin tamamlanmasına 13 metre kaldı. Baraj inşaatı kapsamında ise yer altında dev elektrik santral tribünlerinin montajında sona gelindi.
Kuraklık dev barajları nasıl etkiledi?
 • Türkiye’yi vuran kuraklık, elektrik üreten dev barajları da etkiledi. Türkiye’nin, en ucuz kaynak olan suya dayalı elektrik üretiminin üssü olarak öne çıkan Fırat Havzası’ndaki kritik barajı Keban’da, halen 829-830 metre su bulunuyor. Enerji yönetimi, barajda 10 metre daha su kullanarak elektrik üretebilir. Su seviyesinin 820-821 metreye düşmesi durumunda şalter indirilecek.
EÜAŞ’ın hidroelektrik santralleri yerli otomasyon sistemleriyle donatılacak
 • Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü İzzet Alagöz, siber saldırılara karşı güvenlikli olan ve ülke ekonomisine katkı sunması beklenen yerli otomasyon sistemlerini tüm EÜAŞ santrallerinde kullanacaklarını bildirdi.
Yenilenebilir enerjide kurulu güç 4 bin 200 megavatı aştı
 • Kasım sonu itibarıyla devreye alınan yenilenebilir enerji kurulu gücü 4 bin 200 megavatı aşarak rekor seviyeye ulaştı
Yusufeli Barajı tamamlandığında 275 metre gövde yüksekliğine ulaşacak
 • Artvin’de, Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren ve tamamlandığında 275 metre gövde yüksekliğine ulaşacak olan Yusufeli Barajı’nın gövdesinin tamamlanmasına 21 metre kaldı. Yusufeli Barajı çift eğrilikli ince kemer baraj tipi kategorisinde dünyanın 3’üncü en yüksek barajı olacak. Barajın yapımı tamamlandığında 558 megavat kurulu güce sahip hidroelektrik santrali ile 2,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacı karşılanacak
Erzurum’dan doğan nehirler toprağa can, ülkeye enerji veriyor
 • Erzurum’dan doğarak Doğu Anadolu’nun topraklarını sulayan Karasu, Aras ve Çoruh nehirleri, üzerine yapılan baraj ve göletlerle toprağa can, ülkeye enerji veriyor.
Artvin’deki Dört HES Yıllık Toplam 4,627 TWh Enerji Üretiyor
 • Artvin’de yer alan Muratlı Barajı ve HES, Borçka Barajı ve HES, Deriner Barajı ve HES ile Artvin Barajı ve HES ülke ekonomisine dev katkı sağladı.
Karasu Nehri’nden ekonomiye ’enerji’ akıyor
 • Fırat Nehri’nin can damarı kabul edilen ve yılda 3 milyar 791 milyon metreküp su potansiyeline sahip Karasu Nehri üzerindeki hidroelektrik santrallerde üretilen enerjiyle ekonomiye yılda 400 milyon liralık katkı sağlanıyor.
İstanbul’daki barajlarda doluluk oranı son 5 yılın en düşük seviyesinde!
 • İstanbul’da yağışsız geçen yaz aylarının ardından barajlardaki doluluk oranı düşmeye devam ediyor. Doluluk oranı son 5 yılın en düşük seviyesine inerken, barajlardaki su seviyesi yüzde 40’ın altına düşerek yüzde 39.90 seviyesine indi. Prof. Dr. Hüseyin Toros, tedbir alınması gerektiğini belirterek, vatandaşların suyu verimli kullanması çağrısında bulundu
Ilısu Barajı’ndan ekonomiye 4 ayda 600 milyon lira katkı
 • Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES), 4 ayda 1 milyar kilovatsaat enerji üreterek ülke ekonomisine yaklaşık 600 milyon lira katkı sağladı.
Hidroelektrik santral yatırımları yılın ilk yarısına damga vurgu
 • Bu yılın ilk yarısında devreye alınan 978 megavat elektrik üretim kapasitesinin yüzde 66,7’sini hidroelektrik santralleri oluşturdu. Yılın ilk 6 ayında yeni termik santral kapasitesi oluşmadı
Yeni
EastMed enerji projeleri Türkiye olmadan başarısız olacak: Akar
 • Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar Salı günü yaptığı açıklamada, Türkiyenin Akdeniz katılımı olmadan Doğu Akdeniz’de devam eden herhangi bir enerji projesinin başarısızlığa mahkum olduğunu söyledi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Hidrolik kurulu güç açısından Avrupa’da ikinci sıradayız
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, ”Hidrolik kurulu güç açısından Avrupa’da ikinci sıradayız. Adım adım orada da liderliğe ilerliyoruz.” dedi.
Akkuyu NGS’den İlk Enerji 2023’te Üretilmeye Başlayacak
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Tarafından İşletmeye Alınan Hidroelektrik Santrallerinin Toplu Açılış Töreni’nde doğal gaz, maden ve nükleer enerji sektörü hakkında konuştu.
“Yenilenebilir Hidrojeni Seç” Enerji Şirketlerini Birleştiriyor
 • Elektrik devleri yenilenebilir hidrojen üzerindeki güçlerini birleştirerek Avrupa Komisyonu’na davet yolladılar.
Çetin Barajı’nda enerji üretimi başladı
 • Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, silindirle sıkıştırılmış beton tipine göre Türkiye ve Avrupa’nın en büyüğü olan Çetin Barajı’nın enerji üretimine başladığını belirterek, barajın milli ekonomiye yıllık 500 milyon lira katkı sağlayacağını bildirdi.
Aksa Enerji bilançosunu açıkladı
 • 2020 yılının ilk çeyreğinde cirosunu bir önceki yılın aynı dönemine göre %60 oranında artırarak 1,8 milyar liraya yükselten Aksa Enerji, Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) rakamını ise 371 milyon lira seviyesine taşıdı.
Ilısu Barajı’nda enerji üretimi başlıyor
 • Türkiye’nin vizyon projesi olan Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında kurulan Ilısu Barajı Hidroelektrik Santrali’nde enerji üretimi yarın başlıyor.
Ilısu Barajı’nda enerji üretimi için test süreci başladı
 • DSİ Genel Müdür Vekili Yıldız, ”Ülkemizin en önemli enerji projelerinden biri olan Ilısu Barajı ve HES Projesi sayesinde yenilenebilir öz kaynakların kullanımıyla ülke ekonomisine yılda 2,5 milyar lira katkı sağlanacak” dedi.
Menu