Avrupa Birliği Yenilenebilir Enerji İthalatı

28.11.2022 - 20:56

Avrupa Birliği geçen yıl toplamda 15,2 milyar euro değerinde rüzgâr türbini, güneş paneli ve biyoyakıt gibi çeşitli yenilenebilir enerji ürünü ithal etti.

Avrupa İstatistik Ofisi (Euro stat), Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin 2021 yılı yeşil enerji ürünleri ithalatına ilişkin verileri yayımladı. Bu verilere göre AB dış ülkelerden 11,2 milyar euroluk güneş paneli, 3,4 milyar euroluk sıvı biyoyakıt ve 600 milyon euroluk rüzgâr türbini satın aldı. Toplamda 15,2 milyar euroluk yenilenebilir enerji ürünü ithal eden AB ülkeleri aynı dönem içerisinde 6,5 milyar euroluk yenilenebilir enerji ürününü ihraç ettiği dile getirildi.

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak isteyen Avrupa ülkeleri yenilenebilir enerji yatırımlarını artırmak istiyor. Özellikle Rusya-Ukrayna savaşının ardından enerji krizleri yaşayan ülkeler Avrupa’da yenilenebilir yatırımların daha da hızlandırılması için çalışmalarına devam ediyor. AB ülkeleri 2030 yılı için yenilenebilir enerji hedefini yüzde 40 olarak belirlemişti. AB Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu yenilenebilir enerji hedefinin 2030 yılına kadar yüzde 45’e yükseltilmesini istiyor.

  •  Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu