Tetra Pak’tan düşük enerji tüketimli yeni üretim hattı
 • Tetra Pak, pazara sunduğu yeni meyve suyu, nektar ve gazsız içecekler hattı ile enerji tüketimini yüzde 67’ye, su tüketimini ise yüzde 50’ye kadar düşürme imkanı sunuyor.
’Dijital ikiz’ enerjide maliyet ve güç tasarrufu sağlıyor
 • YENADER Genel Sekreteri Dr. Füsun Tut Haklıdır, ”Dijital ikiz teknolojisi ve akıllı zeka ürünleri, enerji iletim ya da dağıtım hattında enerji kayıplarının minimize edilmesine ve enerji verimliliğinin artırılmasına yardımcı olacak.” dedi.
DS Automobiles, Avrupa’da çoklu enerji kullanımı sunanlar arasında lider
 • DS Automobiles, Avrupa’da en düşük karbondioksit emisyonuna sahip çoklu enerji kullanımı sunan premium markaları arasında sınıf liderliğine yerleşti
Bakan Dönmez, Enerji Alanındaki Faaliyetleri Değerlendirdi
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez katıldığı bir televizyon programında, Türkiye’nin son dönemde enerji alanında yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü faaliyetlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
BTSO MESYEB’e Enerji Verimliği Danışmanlığı (EVD) Yetkisi
 • Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi (BTSO MESYEB), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ”Etüd, Proje ve Danışmanlık Hizmeti” yetkisinin sahibi oldu. Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) hizmetinden faydalanan işletmeler, KOSGEB’in enerji verimliliğine yönelik verdiği hibe desteklerinden de faydalanabilecek.
Ukrayna hükümeti “yeşil enerji” tarifelerini düşürmeye karar verdi
 • Ukrayna Bakanlar Kurulu basın servisinden bildirildiğine göre 10 Haziran’da Ukrayna Bakanlar Kurulu “Yenilenebilir enerji alanındaki sorunların çözümü hakkında mutabakat zaptını” imzaladı.
Yenilenebilir enerjinin kurulu güçteki payı 2019’da yüzde 45,2’ye yükseldi
 • EPDK’nin ”2019 Yılı Elektrik Piyasası Gelişim Raporu”na göre, yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam lisanslı elektrik üretimindeki payı, 2018’de yüzde 30,7 iken 2019’da yüzde 42,1’e çıktı. Lisanssız kurulu güçte lider, yüzde 92,3’lük payla güneş enerjisi santralleri oldu
İmamoğlu’ndan yenilenebilir enerji atılımı
 • İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kovid-19 önlemleri kapsamında bu yıl sanal ortamda düzenlenen “10. IRENEC Uluslararası yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Konferansı”nın açılış konuşmasını yaptı.
Yeşil enerji virüse takıldı
 • Yenilenebilir enerji üretiminde rekorlar kırılırken yeni santralların inşası ise pandemi etkisine takıldı. GÜYAD Başkanı Cem Özkök, “Güneş panelleri ve rüzgâr türbinleri virüs nedeniyle santrallara ulaşamıyor. Parçalar şu anda fabrikadan çıkıp gemiye dahi yüklenmiyor. Santrallar bu şekilde YEKDEM’i kaçıracak. Süre uzarsa üretim de güçlenecek” dedi.
Yerli ve yenilenebilir enerji üretimi 5 ayda yüzde 66 oldu
 • Geçen yıl yüzde 62 olan yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi, bu yılın ilk 5 ayında yüzde 66’ya yükseldi
Yenilenebilir enerji bayramı yaptık
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’de Ramazan Bayramı’nın birinci günü olan 24 Mayıs’ta üretilen elektriğin yüzde 90’ının yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığını bildirdi
Kovid-19 Türkiye’nin yüzer enerji gemilerine talebi artırdı
 • Karpowership Ticaret Grup Başkanı Harezi, Kovid-19 sürecinde yüzer enerji santrallerine talebin arttığını belirterek ”Afrika ve Orta Doğu’da 2 ülkeye 400’er megavatlık yüzer enerji gemimizi çok kısa sürede göndermek üzere görüşmelerimiz sürüyor” dedi
Yenilenebilir enerji santrali kurulumları 20 yıl sonra ilk kez düşecek
 • Yeni tip koronavirüs salgınının etkisiyle bu yıl devreye girecek ilave yenilenebilir enerji kapasitesi 20 yılın ardından ilk kez düşüş gösterdi. İlave küresel yenilenebilir enerji kapasitesinin yüzde 13 gerileyerek 167 gigavat olması öngörülüyor.
Enerji yatırımlarında aslan payını ”verimlilik” alacak
 • Küresel enerji alt yapısının karbonsuzlaştırılması için 2050 yılına kadar yapılması planlanan 130 trilyon dolarlık yatırımın en büyük kalemini yüzde 33 payla ”enerji verimliliği” yatırımları oluşturuyor.
Temiz enerjiden üretim Kovid-19’a rağmen artış gösterdi
 • Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını süresince, dünya genelinde yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi, tedarik zincirindeki aksama ve inşaattaki gecikmelerine rağmen yüzde 5 artış kaydetti.
IPARD Yenilenebilir Enerji Destekleri
 • IPARD yenilenebilir enerji
Yenilenebilir Enerjide de Örnek Olacağız
 • İzmir’i Yenilenebilir Enerji Kaynakları konusunda geleceğe taşıyacak projenin ilk aşaması tamamladı.
Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı 14 Ocak’ta başlayacak
 • Expotim açıklamasına göre; sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirecek olan fuara, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımı bekleniyor.
Yenilenebilir Enerjide Dünyayı 2’ye Katlatık
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ”Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerji miktarı oransal olarak hem dünyadaki hem de Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yaklaşık 2 katıdır” dedi.
YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ AMAÇLI KULLANIMINA İLİŞKİN KANUN
 • YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ AMAÇLI KULLANIMINA İLİŞKİN KANUN
Temiz Teknoloji Fonu’ndan Türkiye’ye 200 Milyon Dolar
 • Temiz Teknoloji Fonu (CTF), Türkiye’de enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarındaki özel sektör yatırımlarını desteklemek için toplam 200 milyon dolar tutarında düşük faizli kredi ve teknik yardım sağladı.
’Enerji Sektöründe Arz Güvenliğini Sağlamalıyız’
 • Başkan Adil Konukoğlu, enerji sektörünün sürdürülebilir kalkınmada stratejik öneme sahip olduğunu vurguladı.
Bornova’de Enerji Devrimi
 • Bornova Belediyesi, Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı ve Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi kapsamında sürdürdüğü çalışmalarına bir yenisini ekledi. Bornova Belediyesi, 300 kilowattlık Fotovoltaik Güç Tesisi Projesi için İzmir Kalkınma Ajansı’ndan 1 milyon lira hibe desteği kazandı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız Açıklaması
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimle enerji anlaşmaları yapan 19 ülke ve 39 firmanın olduğunu belirterek, ”Irak Anayasası onların yaptığı işlerde ihlal edilmiyor da Türkiye’nin yaptığı işlerde mi ihlal ediliyor” dedi.
Menu