Doğal Gaz Kullanımı Yenilenebilir Enerji Sayesinde Azalabilir

13.12.2022 - 15:52

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yenilenebilir enerjinin kullanımının artmasıyla birlikte bu yıl doğalgaz tüketimi azalabilir ifadelerini kullandı.

Kabine toplantısında sonra gazetecilerin karşısına çıkan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türk Akım’da tam kapasiteye yakın çalışıldığını, kontrat kapasitesi ile boru kapasitesi arasında çok fark olmadığını söyledi.

Bakan Dönmez, doğalgaz depolarının sürekli kullanılacağı düşüncesinin yanlış olduğunu belirterek; depoların boru gazının karşılayamadığı ihtiyacı karşılamak için oluşturulduğunu eğer kaynaklardan birinde sorun çıkarsa (geçen seneki gibi) bu depoların çok kritik olduğunu ifade etti. Saros Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi’nin (FSRU) ocakta devreye alınacağını söyleyen Dönmez, Umman ile LNG alımı konusunda da müzakerelerin devam ettiğini ve sürecin olumlu olduğunu kaydetti.

Bu yıl elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payının daha yüksek olduğunu söyleyen Bakan Dönmez, mevsimsel koşullar ve yenilenebilir enerjinin payının yüksekliği bu yıl doğal gaz tüketiminin geçen seneye oranla daha az olabileceğini söyledi. Yüzde 10-12 oranında doğal gaz tüketiminin düşmesinin beklendiğini söyleyen Bakan Dönmez sözlerini noktaladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu verilerine göre, Türkiye’nin geçen yıl doğal gaz tüketimi 59,8 milyar metreküp olarak gerçekleşti.

  •  Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu