Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Kentsel dönüşümde 39 milyar lira bedelle 110 bin konutun dönüşümünü başlattık
 • Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, ”Kentsel dönüşüm kapsamında yatırım bedeli 39 milyar lira olan 110 bin konutun dönüşümünü başlattık.” dedi.
Bakanlıktan kışa hazırlık için hava kirliliğinin kontrolüne yönelik genelge
 • Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzasıyla hazırlanan ”Hava Kirliliğinin Kontrolüne Yönelik Uygulamalar”ı içeren genelge, ilgili kurumlara ve valiliklere gönderildi.
G20 ülkelerinin politikaları iklim değişikliğiyle mücadelede yetersiz
 • Küresel emisyonların yüzde 75’inden sorumlu G20 ülkelerinin iklim değişikliğiyle mücadelede daha iddialı hedefler belirlemesine ve fosil yakıt finansmanını sonlandırmasına ihtiyaç duyuluyor.
Ergene Havzası’nı kirlilikten kurtaracak projede arıtılmış sular ilk kez denize deşarj edildi
 • Ergene Nehri’nin kirlilikten kurtarılması için hayata geçirilen ”Derin Deniz Deşarj Projesi” kapsamında arıtılmış sular ilk kez denize deşarj edilmeye başlandı.
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: 2021’de üreticilerimize 23 milyar lira destek vereceğiz
 • Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, 2021 yılında, üreticiye 1 milyar lira ilave ödenekle birlikte toplam 23 milyar lira destek vereceklerini bildirdi.
Turizm merkezindeki derede balık ölümleri tedirgin etti
 • Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde bulunan Sarısu Deresi’nde görülen balık ölümleri endişelendirdi. Denizle birleşen derede suyun azaldığı ve koku geldiği görüldü. Sarısu Plajı’na giden turistlerin yanı sıra vatandaşlar da balık ölümlerini üzüntüyle izledi. Dereye balık tutmaya gelen bazı balıkçılar ise balık tutmadan ayrıldı. Balıkların ölüm nedeni yapılan inceleme sonunda belirlenecek. Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, ”Muhtemelen bu dereye bir kimyasalın girmesi sonucu balık ölümleri yaşandı. Bugüne kadar orada bir balık ölümü olmadı. Muhtemelen ya yağışın ardından bir kimyasal girdi ya da amatör avcılar suya kimyasal bıraktı avlanmak için. Maalesef bu oluyor. Kıyılarımızda bunu yapıyorlar, böyle bir durum da olmuş olabilir” dedi. Gökoğlu, eğer bir kimyasal zehirlenme varsa tutulan balıkların tüketilmemesi için vatandaşları uyardı
Balıklar ölüyor! Türkiye’nin en uzun nehrinde tehlike kapıda
 • Türkiye’nin en uzun nehri olarak bilinen 1355 kilometrelik Kızılırmak’ta kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya. Toplu balık ölümlerinin yaşandığı nehir yatağındaki suların çekilmesiyle kuru bölgeler oluşması da dikkat çekti. Nehir üzerinde olta balıkçılığı yapan vatandaşlar, kuraklık dışında balık ölümlerinde çevre kirliliğine dikkat çekti
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kahramanmaraş’ta İRAP çalışmalarına başladı
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İl Afet Risk Azaltma Planı’nın (İRAP) uygulanacağı Kahramanmaraş’ta şehri güvenli hale getirmek için kentsel dönüşüm çalışmalarına başladı.
Enerji verimliliği kriterinde değişiklik
 • Teşvik belgesi başvurularında başvuru kriterlerini sağlayan yatırımcının, bu yatırım ile en az yüzde 20 oranında enerji tasarrufu sağlayacağını taahhüt etmesine yönelik kriter oranı, yüzde 15’e indirildi
Hatay’daki orman yangını 3 ilçede devam ediyor!
 • Hatay’ın Belen ilçesinde orman yangını çıktı. Rüzgarın da etkisiyle büyüyen alevler İskenderun ve Arsuz ilçelerine de sıçradı. Söndürme çalışmaları gece boyu devam ederken, akşam havanın kararması nedeniyle ara verilen havadan müdahaleye, günün aydınlanması ile yeniden başlandı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangının Nergizlik ve Kışlak köylerine doğru ilerlediğini, bu köylerin tahliyesini istediklerini belirtti. Bakan Pakdemirli, Hatay’da meydana gelen orman yangınlarındaki terör örgütünün sabotajı iddialarına ilişkin, ”Bununla ilgili orman teşkilatımızın da bazı kaygı ve şüpheleri var. Bizim şu anki işimiz yangını kontrol altına almak ve söndürmek. Bunla alakalı Hatay Valiliği çok yönlü soruşturmayı bir yandan sürdürüyor. Bazı görgü tanıkları olduğuna dair bazı söylemler var” dedi
Kamçatka açıklarındaki kirlilik deniz tabanındaki yaşamın yüzde 95’ini yok etti
 • Bilim insanları, Rusya’nın Kamçatka bölgesi açıklarındaki kirlilik nedeniyle deniz tabanındaki yaşamın neredeyse tamamının yok olduğunu bildirdi.
Hava, su ve toprağı kirletenlere 9 ayda 41 milyon lira ceza kesildi
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca bu yılın ocak-eylül döneminde yapılan 25 bin 367 denetimde, Çevre Kanunu’na muhalefet eden kuruluşlara toplam 181 milyon 655 bin 782 lira ceza uygulandı.
İstanbul’daki barajlarda doluluk oranı son 5 yılın en düşük seviyesinde!
 • İstanbul’da yağışsız geçen yaz aylarının ardından barajlardaki doluluk oranı düşmeye devam ediyor. Doluluk oranı son 5 yılın en düşük seviyesine inerken, barajlardaki su seviyesi yüzde 40’ın altına düşerek yüzde 39.90 seviyesine indi. Prof. Dr. Hüseyin Toros, tedbir alınması gerektiğini belirterek, vatandaşların suyu verimli kullanması çağrısında bulundu
IEA: İklim değişikliğiyle mücadele için karbon yakalama teknolojilerinin hızlanması şart
 • Küresel iklim değişikliğiyle mücadelenin başarıya ulaşması ve Paris İklim Anlaşması’ndaki hedeflerin yakalanabilmesi için karbon yakalama ve depolama teknolojilerine yatırımların dünya çapında hız kazanması gerekiyor.
COP26 Bölgesel Büyükelçisi Bristow’dan ’iklim değişikliğiyle uluslar arası mücadele’ çağrısı
 • Sir Laurie Bristow, iklim değişikliğinin ”küresel tehdit” olduğunu vurgulayarak, bugün başlayan Türkiye ziyaretinin ve COP26 görevinin odağını, ülkeleri bu tehditle mücadelede birlikte çalışmaya teşvik etmenin oluşturacağını bildirdi.
Tarım vasfını kaybetmeye yüz tutmuş araziler üretime kazandırılıyor
 • Tarım ve Orman Bakanı Bakanı Bekir Pakdemirli, ”Yapılan çalışmalar sonucunda örnek arazilerde programlı sulama ile yüzde 25,8 su, yüzde 26,6 enerji tasarrufu sağlanırken, verim yaklaşık yüzde 26 arttı” dedi.
Giresun Dereli’de inşa edilecek konutlar 7 ay içinde sahiplerini bulacak
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca Giresun’un Dereli ilçesinde yapılacak yeni konutlar, afette evlerini kaybeden vatandaşlara 7 ay içinde teslim edilecek.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Tarımköy uygulamalarını ülke genelinde yaygınlaştıracağız
 • Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Tarımköy uygulamalarını ülke genelinde yaygınlaştıracaklarını söyledi.
Japonya’nın güneybatısını vuran Haişen tayfununda 2 ölü, 100’den fazla yaralı
 • Japonya’nın güneybatısı Kyuşu bölgesini vuran Haişen tayfununda 2 kişi öldü, 100’den fazla kişi yaralandı.
Japonya’da Haişen tayfunu nedeniyle 8 milyonu aşkın kişinin tahliyesi istendi
 • Japonya’nın güneybatısındaki Kyuşu bölgesinin tamamını etkisi altına alan Haişen tayfunu nedeniyle 17 kişi yaralanırken, bölgede 8 milyondan fazla kişinin tahliyesi istendi.
Bakan Kurum: Geri kazanım sektörü ham madde ihtiyacının yarısını iç piyasadan karşılayacak
 • Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, ”Geri kazanım sektörümüzün yıllık ham madde ihtiyacının yarısını iç piyasadan karşılaması zorunlu hale getirilecek.” ifadelerini kullandı.
İçişleri Bakanı Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Dereli ilçesinde incelemelerde bulundu
 • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Giresun’dan helikopterle Dereli ilçesine geldi.
Yeni
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Acil öncelikli dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konut var
 • Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ”Acil dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konutun dönüşümünü önümüzdeki 5 yıl içerisinde tamamlayacağız. Çalışmalarımızı, yerinde ve gönüllü dönüşüm ilkesiyle, vatandaşlarımızı mağdur etmeden, taşınma, kira yardımı gibi desteklerle süreci kolaylaştırarak sürdürüyoruz” dedi.
Yeni
Orman yangınlarına karşı yeni yasaklar getirildi
 • Gelen son dakika haberine göre Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu, Milas Kaymakamlığı Toplantı Salonu’nda bir araya gelerek bu yıl içerisinde Milas’ta çıkan orman ve ziraat alanlarındaki yangınları değerlendirdi.
Menu