CERN’den LHC’yi Erken Durdurma Kararı

28.11.2022 - 21:09

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), Fransa-İsviçre sınırında bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısını (LHC) erken duraklatma kararı aldı.

Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN), Avrupa’da enerji tasarrufu sağlamak amacıyla 28 Kasım’da Büyük Hadron Çarpıştırıcısını (LHC) ilk planlanan tarihten iki hafta önce durdurdu. CERN ’in en yoğun dönemlerinde yakınında bulunduğu Cenevre’ye güç sağlamak için gereken enerjinin yaklaşık üçte birini tükettiğine dikkat çekiliyor. Araştırma kuruluşu ayrıca tesisin faaliyetlerinin 2023 yılında yüzde 20 oranında azaltılacağını belirtti.

Çarpıştırıcı, ışık hızına yaklaşan hızlarda hareket eden parçacıkları kontrol etmek için sıvı helyum ile neredeyse mutlak sıfıra soğutulması gereken 27 kilometrelik bir süper iletken mıknatıs halkasına sahip. Parçacıkları LHC’ ye besleyen 7 kilometrelik daha küçük bir hızlandırıcı olan Super Proton Synchrotron, tesisin gücü en çok tüketen ikinci kısmı. Bu yılki Avrupa enerji tasarrufu hamlesinin ortasında, CERN LHC’ yi iki hafta erken kapatmaya karar verdi.

Hızlandırıcı gelecek yıl tekrar devreye alındığında, deney programı yüzde 20 daha düşük elektrik tüketimi sağlayacak şekilde ayarlanacak. CERN yetkilileri, bilim adamlarının yine de analiz edecek çok sayıda ham veriye sahip olacağını söylüyor.

  •  Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu