Enerji Bakanlığı, Akkuyu NGS ile ilgili açıklama yaptı

3.08.2022 - 16:34

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Akkuyu Nükleer Santrali’nde sözleşme feshi ile ilgili ihtilaf konusunda gerekli girişimlerde bulunulduğunu ve araştırmanın sürdüğü belirtilirken, önceliğin projenin zamanında tamamlanması olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Akkuyu Nükleer AŞ ile yüklenici Titan 2-IC İçtaş konsorsiyumu arasında ihtilaf yaşandığına atıfta bulunulurken, taraflara böyle bir projede daha sağduyulu ve yapıcı bir görev düştüğü belirtildi.

Önceliğin yüklenici ve çalışanların mağdur olmamasına yönelik adımlar ve projenin zamanında tamamlanması olduğu açıklandı.

Açıklamada, "Bu süreçte bakanlığımız tarafların arasındaki ihtilafın çözümü için gerekli girişimlerde bulunmuştur" ifadesi kullanıldı.

Bu çerçevede sorunların çözümü için girişimlerin devam ettiği belirtilirken, "Taraflara da böyle bir projede daha sağduyulu ve yapıcı bir görev düştüğünü bir kez daha hatırlatmak isteriz" açıklaması geldi.

Gelecek yıl faaliyete alınması planlanıyor

21 Temmuz 2022 günü dördüncü ve son reaktörünün temeli atılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk reaktörünün gelecek yıl devreye alınması planlanıyor.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS), Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar tek kalemde yapılan en büyük yatırımı olma ünvanını taşıyor.

Her biri 1200 megavat kapasiteli 4 reaktörün tam kapasite devreye girmesiyle Türkiye’nin toplam elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu tek başına karşılayacak.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali “yap-işlet” modeliyle inşa ediliyor. Nükleer santrallerin kurulması ve işletilmesi için bugüne kadar 317 öğrenci nükleer enerji eğitimi için Rusya’ya gönderildi. 263 mühendis eğitimlerini tamamlayarak, Akkuyu’da işbaşı yaptı. Halen 54 öğrenci Rusya’da eğitimlerine devam ediyor.

  • Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu