Avrupa faturayı otomotive kesti
  • Dünyada doğalgaz ve kömür fiyatları rekor seviyelere çıktı. Avrupa’da elektrik fiyatları yüzde 150, Türkiye’de ise yüzde 75 arttı. Hali hazırda çip krizi, hammadde ve nakliye gibi birçok sorunla boğuşan otomotiv sektörünün önüne bu kez de elektrik faturası geldi.
Bakan Dönmez: Maden ihracatımız 4,38 milyar dolara yükseldi
  • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ”Maden ihracatımız 2021’in ilk 9 ayında 4,38 milyar dolara yükseldi. Geçen yılın aynı dönemine göre ihracatımız yüzde 48’lik bir artış gösterdi” dedi.
’Kara elmas’ı gün yüzüne çıkaran firmalar, Kovid-19 sürecinde de kazandırdı
  • Türkiye Taşkömürü Kurumunun (TTK) çekildiği maden sahalarında rödovans yöntemiyle ”kara elmas” olarak nitelendirilen maden kömürünü gün yüzüne çıkaran özel sektör işletmeleri, ödedikleri işletme bedeliyle kuruma da kazanç sağlamayı sürdürüyor.
Haziran ayı katı yakıtlar istatistikleri açıklandı
  • Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayına ilişkin katı yakıt istatistiklerini açıkladı. Katı yakıtlarda haziran ayında en fazla üretim ve teslimat linyit kömüründe yapıldı.
Yeni
TTK’de kömür satışından yılın ilk yarısında 96 milyon lira gelir
  • Türkiye Taşkömürü Kurumu, bu yılın ilk yarısında Kovid-19 tedbirleri kapsamında üretime 63 gün ara vermesine rağmen 188 bin 220 ton taş kömürü satarak 96 milyon 200 bin lira gelir elde etti.
Yeni
ABD kömür üretimi 1978’den beri en düşük seviyeye geriledi
  • Ülkenin Enerji Bilgi İdaresi (ÇED) Salı günü yaptığı açıklamada, ABD’nin kömür üretiminin 1978’den beri en düşük seviyesine düştüğünü söyledi.
Maden sahaları ihale edilecek
  • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), muhtelif nitelik ve büyüklükteki maden sahalarını aramalara açmak üzere ihaleye çıkaracak.
Aksa Enerji bilançosunu açıkladı
  • 2020 yılının ilk çeyreğinde cirosunu bir önceki yılın aynı dönemine göre %60 oranında artırarak 1,8 milyar liraya yükselten Aksa Enerji, Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) rakamını ise 371 milyon lira seviyesine taşıdı.
Menu