Hindistan, 19 milyon ton deniz aşırı kömür ithalatı gerçekleştirecek

3.05.2022 - 17:24

Hindistan, son yaşanan gelişmelerden dolayı yaşanan enerji krizi sonucu artan enerji talebiyle başa çıkmak için haziran sonuna kadar 19 milyon ton deniz aşırı kömür ithalatı yapmayı hedeflediğini bildirdi.

Ülkede, beklenmedik sıcak hava dalgalarının nisan ayında artması ile birlikte elektrik kullanımına olan talep arttı.

Giderek artan ulusal enerji talebini karşılamak isteyen ve ülkede elektrik kesintilerine kadar giden enerji krizi ile mücadele eden Hindistan’ın böyle bir enerji ithalatı hedefi belirlemesinin, küresel kömür fiyatları üzerinde baskı oluşturabileceği kaydedildi.

Dünyanın en büyük 2’inci kömür ithalatçısı olan Hindistan’da hükümet, ilk kez kömür ithalatı için bir zaman takvimi çıkardı.

Hindistan Enerji Bakanlığı, gönderdiği talimatla, devlet destekli enerji kuruluşlarından ve özel elektrik idarelerinden, belirlenen miktarda kömürün yüzde 50’sini haziran sonuna, yüzde 40’ını ağustos sonuna ve kalan yüzde 10’unu da eylül sonuna kadar kömür ithalatını gerçekleştirmesini istedi.

Toplam 38 milyon ton kömür ithalatı gerçekleştirecek

Hindistan’da, gelecek 3 ay içinde devlet kuruluşlarının yaklaşık 22 milyon ton, özel enerji kuruluşlarının da yaklaşık 16 milyon ton kömür ithal etmesi bekleniyor.

Hükümet tarafından, Haziran sonuna kadar ise yaklaşık 19 milyon ton kömür ithal edilmiş olması hedefleniyor.

Bize Ulaşmak İçin

  •  Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu