Avrupa ülkeleri, yaşanan enerji krizine çözüm olarak yerli kömüre yöneliyor

21.06.2022 - 15:13

Rusya’nın gaz sevkiyatında kesintiye gitmesiyle enerji üretiminde yerli kömüre sarılan Almanya’nın ardından Avusturya, Hollanda ve İtalya da kömür enerjili santrallarda üretimi artırmak için hazırlıklara başladı.

15 Haziran’da ise Rus enerji şirketi Gazprom Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatında kısıntıya gitmesi Avrupa ülkelerini harekete geçirdi. Kuzey Akım üzerinden Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatı günlük 167 milyon metreküpten 67 milyon metreküpe düştü.

Rusya’nın siyasi olarak tanımlanan bu hamlesi üzerine hafta sonu Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, gaz tüketimini azaltmak için bir teşvik mekanizması kurulacağını ve gaz arzında yaşanan açığı kömür santrallarıyla kapatacaklarını duyurdu.

Almanya’nın ardından dün Hollanda hükümeti ’Acil Enerji Planı’ kapsamında kömür santrallarındaki üretim sınırını kaldıracaklarını açıkladı. İtalyan enerji şirketi Eni de Gazprom’un gaz taleplerinin tamamını karşılamayacağını bildirdiğini duyurdu. Reuters bunun üzerine İtalyan hükümetinin acil durum ilan etmeye hazırlandığını bildirdi. Bu kapsamda kömür santrallarındaki üretimin artırılması öngörülüyor.

Avusturya hükümeti de benzer sebeple kömüre yönelirken farklı bir çalışmada gündemlerinde, hükümet altyapı şirketi Verbund ile bir gaz santralını kömür santralına dönüştürmek üzere anlaşma imzaladı.

Nükleer santrali mevcut olanlar daha rahatlar

Gaz tedarikinde sıkıntı yaşayanlar sadece bu 4 ülkeden olmuyor. Gazprom şu ana kadar Polonya, Bulgaristan, Danimarka, Fransa’ya da gaz sevkiyatında önemli kesintilere gitti. Bu ülkelerden Fransa kurulu nükleer gücü yüksek seviyede olduğu için henüz ek bir karar almadı. Ancak uzmanlar Fransa kadar nükleer santralı olmayan diğer ülkelerin yakın süreçte kömüre yönelmesinin yüksek ihtimal olduğunu belirtiyor.

Rusya krizi körüklüyor

Rusya’nın kısıntısı gazda sadece arz güvenliğini tehdit etmekle kalmıyor aynı zamanda fiyatlarda da yükselişe neden oluyor.

Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de işlem gören temmuz vadeli gaz kontrat fiyatı, dün yüzde 6 yükselerek megavat başına 124 Euro’yu aştı.

  •  Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

 

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu