Fatih Birol, enerji krizine karşı olağanüstü önlem çağrısında bulundu

27.06.2022 - 15:06

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, enerji sektöründe Rusya’nın petrol ve gaz ihracatının durması nedeniyle oluşan açığın telafi edilmesi için önemli adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, G7 zirvesi öncesi yaptığı açıklamada, gelecek 6 ayın dünya ekonomisi için son derece zorlu geçebileceğini ifade etti.

Birol, bu süreçte petrol ve doğal gaz fiyatlarının "yüksek ve oynak" kalabileceğini ve bu durumun enflasyonda hızlı artışa ve küresel resesyona yol açabileceğini sözlerine ekledi.

Birol, Rusya’nın Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatını kısması veya tamamen kesmesi ihtimaline karşı acil eylem planı oluşturulması gerektiğini hatırlatarak, "Bu acil eylem planı, sanayi ve konutlarda yapılacak kısıtlamaların hangi plan dahilinde olacağını ve bunun ekonomik hayata olumsuz etkilerinin nasıl en aza indirileceğini içermeli." ifadelerini kullandi.

Sektörü rahatlatmak için kısa vadede atılabilecek birkaç önemli adım olduğuna atıfta bulunan IEA Başkanı, "Petrol ve doğal gaz üreticilerinin ellerinde olup da piyasaya sürmedikleri petrol ve doğal gazı gecikmeden piyasaya sürmeleri ve piyasanın stabil hale gelmesi için katkıda bulunmaları gerekiyor, özellikle Orta Doğu’daki büyük petrol üreticileri. İkincisi, tüketim alanında planlanmış bazı tedbirler almak gerekecek. Evlerdeki termostatı kış aylarında 1-2 derece düşürmek veya arabaların her iki günde bir trafiğe çıkması gibi pratik önlemler olabilir. Bir diğer adım da kapanması planlanan nükleer santrallerin kapanmasını ötelemek olabilir. Bir yandan mevcut üreticilerin petrol ve gaz üretimini artırıp arza katkı yapması diğer yandan da talebi düşürmek için önlemler alınması gerekiyor. Bu tedbirleri almadan Rusya gibi dünyanın en büyük petrol ve doğal gaz ihracatçısı olan bir ülkenin ihracatındaki ciddi düşüşleri telafi etmek mümkün değil. Enerji piyasalarında olağan dışı bir durum var şu anda, bu durum da olağan dışı tedbirler almayı gerektiriyor." dedi.

Yaşanan enerji krizi, iklim krizini körüklememeli

Bazı ülke ve şirketlerin krizi fırsat bilip fosil yatırımları artırma planları üzerine konuşan Birol, tüm dünyada etkisini hissettiren "küresel enerji krizine" karşı atılacak adımların iklim krizini daha da kötüleştirmemesi gerektiğini hatırlattı.

Birol konu ile alakalı, "Bazı ülke ve şirketler krizi fırsat bilip fosil yatırımları artırma planı yapıyor. Bu yatırımların iki riski var. Birinci risk, bu fosil yakıt yatırımlarına bugün başlasanız ilk üretim en erken 5-10 yıl sonra piyasaya gelecek. O zaman içinde petrol veya kömüre yönelik talep artışı olacağını düşünmek bu ülke ve şirketler için iyimser ve riskli bir varsayım. Çünkü teknolojik gelişmeler, ülkelerin aldığı ve alacağı kararlar fosil yakıtlara olan talebi azaltacak. İkincisi de iklim riski. Bu projeler hayata geçerse dünyanın 2050’de sıfır emisyon hedefine ulaşması hemen hemen imkansız hale gelecek. Bu bakımdan benim üzerinde durmak istediğim konu, bu krize cevap verirken başka bir krizi derinleştirmemek." dedi.

Birol, birçok ülkenin şu anda enerji güvenliğini sağlamak için kömürü bir çözüm olarak gördüğünü söylerken, IEA’nın son çalışmasına göre, kömür yatırımlarının dünyada yüzde 10 arttığını ifade ederek,, "Herkes kömüre ilginin azalacağını bekler ve umarken, burada artış görüyoruz. Bunun da nedeni enerji arz güvenliğine kömürün çözüm olacağı düşüncesi. Bence bunu iki şekilde düşünmek lazım. Şu anda acil olarak savaş hali diyebileceğimiz bir durumda mevcut kömür santrallerinin birkaç aylık süre için kullanılması mantıklı ve mazur görülebilecek bir hareket fakat uzun dönemli kömür yatırımları yapılması iş ve karlılığın yanı sıra iklim açısından riskli." cümlelerini sarfetti.

  •  Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu