Türkiye yenilenebilir enerjiye yatırıma hız kesmeden devam ediyor

18.05.2022 - 17:05

Türkiye’nin rüzgar enerjisi alanındaki yatırımları geçen yıl sonunda 1 milyar euroya ulaşırken, Çorum OSB’de bulunan birçok fabrika Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) yüzde 55 hibe desteğiyle kurulan güneş enerjisi santralleriyle (GES) kendi elektrik enerjisini üretip maliyetlerini azaltıyor.

WindEurope tarafından hazırlanan "Finansman ve Yatırım Trendleri 2021" raporuna göre, geçen yıl Avrupa’da 41 milyar euroluk rüzgar enerji yatırımı gerçekleştirildi.

Söz konusu yatırımların tamamlanması durumunda Avrupa’da 24,6 gigavat kurulu rüzgar enerji gücünün sisteme katkı vermesi bekleniyor.

Geçen yıl Avrupa’da gerçekleştirilen yatırımların 12,5 milyar eurosu AB üyesi olmayan ülkelerde gerçekleştirildi.

Bu dönemde 1,2 milyar euroluk yatırım yapan Birleşik Krallık’tan sonra en yüksek rüzgar enerjisi yatırımını gerçekleştiren Türkiye, geçen yıl 1 milyar euro düzeyinde rüzgar enerjisi yatırımını hayata geçirdi.

Çorum OSB’de bulunan fabrikalar devlet hibesi desteğiyle kavuştukları GES sistemi ile nefes aldı

TKDK İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer, AA muhabirine, Çorum’da toplam yatırım tutarı 66 milyon, hibe tutarı 32 milyon lira olan 17 megavat üretim kapasitesine sahip 44 GES yatırımına hibe desteği sağladıklarını söyledi.

OSB’deki bazı iş insanlarının GES yatırımlarını fabrikaların çatısının yanı sıra duvarlarına da yaydığını anlatan Yalvaçer, "Atıl alanlara yapılan bu yatırım hem firmalara hem de ülkeye ciddi kazançlar sağlamakta, hibe kullandıran kurum olarak bizi, elektrik harcamalarına çare bulan yatırımcıları ve ülkemizin enerji harcamalarında dışa bağımlılığı azaltması dolayısıyla devletimizi memnun etmektedir." ifadesini kullandı.

  •  Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu