Yeni rapor bulguları gösteriyor ki, 2022, rüzgar ve güneş enerjisi adına rekor bir yıl olacak

13.11.2021 - 16:18

Firma, gelecek yıl 44 gigawatt güneş enerjisinin kullanımda olacağını tahmin ediyor, bu da 2021’de öngörülen 23 gigawatt’ın neredeyse iki katı.

S&P, "Mevcut yönetim, ABD’yi 2035 yılına kadar enerji sektöründe %100 karbonsuzlaştırma yoluna koymada başarılı olursa, bu rekor kıran tahminler sadece bir başlangıç" dedi.

S&P Global Market Intelligence’den yeni bir rapora göre, enerji geçişinin arkasındaki ivme arttıkça ABD güneş ve rüzgar dağıtımları 2022’de yeni rekorlar kırma yolunda ilerliyor.

Firma, gelecek yıl 44 gigawatt’a kadar şebeke ölçekli güneş enerjisi ve 27 gigawatt rüzgar enerjisinin kullanımda olmasını bekliyor. Güneş enerjisi için tahmin, 2021’deki tahmini 23 gigawatt’lık yeni kapasitenin neredeyse iki katı. Rüzgar için, 2022’de öngörülen ilaveler, 2020’de belirlenen mevcut yıllık 16 gigawatt rekorunu kolayca aşıyor.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, Public Power Association’a göre ABD’nin toplam üretim kapasitesi yaklaşık 1.200 gigawatt.

Eyalet düzeyindeki yenilenebilir gereksinimlerin genişletilmesi ve endüstri için beklenen vergi kredilerinin uzatılması da dahil olmak üzere, rüzgar ve güneş enerjisi üretimindeki yükselişi körükleyen bir dizi faktör var.

S&P ayrıca şirketlerden gelen talep artışına da işaret etti. Emisyonları azaltmak isteyen şirketler için yenilenebilir enerjiye geçiş, genellikle ilk ve en kolay adımlardan biridir. Firma, kamu hizmeti dışı şirketlere sözleşmeli rüzgar ve güneş enerjisi kapasitesinin gelecek yıl 40 gigawatt’a ulaşmasını bekliyor.

Rüzgar ve güneş gibi kesintili güç kaynakları için anahtar nokta olan enerji depolama sektörüde büyüyor. S&P, 2022’de 8 gigawatt ek depolama alanının kurulmasını bekliyor; bu, 2020’deki önceki rekordan yaklaşık altı kat daha yüksek.

Başkan Joe Biden, iklimi yönetiminin odak noktası haline getirdi ve 2035 yılına kadar karbonsuz bir enerji sektörü çağrısında bulundu. Bu, ülkeyi 2050 yılına kadar net sıfır emisyona zorlama hedefinin bir parçası.

Cuma akşamı Meclis tarafından geçirilen altyapı faturası, temiz enerji projeleri için milyarlarca doları içeriyor. Meclis’in şu anda tartışmakta olduğu daha büyük 1,75 trilyon dolarlık sosyal güvenlik ağı ve iklim paketi, iklimle ilgili harcamalara 555 milyar dolar ayırıyor.

S&P, 2022 tahminleri hakkında, "Mevcut yönetim, ABD’yi 2035 yılına kadar enerji sektörünün %100 karbondan arındırılması yoluna koymada başarılı olursa, bu rekor kıran projeksiyonlar sadece bir başlangıç" dedi.

Ama herkes o kadar iyimser değil. Rystad Energy’nin Ekim ayı raporu, 2022’nin küresel güneş enerjisi üretiminin yarısından fazlasının artan hammadde maliyetlerinden ve tedarik zinciri darboğazlarından dolayı tehdit altında olduğunu öne sürdü.

Firma, beklenen 90 gigawattlık küresel yeni şebeke ölçeğinde güneş enerjisinin %56’sının ertelenebileceğini veya iptal edilebileceğini tahmin ediyor.

 

(https://www.cnbc.com)

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu