Türkiye ile BAE Arasında Yeni Anlaşma

13.12.2022 - 15:46

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında enerji alanındaki iş birliği mutabakatı onaylandı.

Ankara’da 24 Kasım 2021’de imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Birleşik Arap Emirlikleri Hükümeti Arasında Enerji Alanında İşbirliğine dair mutabakat zaptının onaylanmasına ilişkin karar, Resmî Gazetede yayımlandı. Bu iş birliği, iki ülke arasında enerji alanında iyi niyetli iş birliğinin geliştirilmesi için bir çerçeve oluşturmak ve teknik bilgi, tavsiye, beceri ve uzmanlık paylaşımını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Ayrıca bu anlaşma iki ülke arasında petrol ve gaz sektörlerinin sürdürülebilir gelişimi teşvik edilecek.

Petrol ve doğalgaz yatırımı, petrol ve doğalgaz çıkarma, işleme ve nakliye hususlarındaki fırsatlar ve karşılaşılan zorluklar, bilgi ve teknoloji yoluyla iş birliği konuları ele alınacak. Çevresel etkileri azaltan yenilikler de dahil temiz enerji teknolojilerinde ortak yatırım fırsatları araştırılacak. Ayrıca, hidrojen üretimi teknolojileri, ulaşım çözümleri ve maliyetleri, depolama çözümleri ve maliyetleri, fosil yakıt kaynaklı hidrojenin karbon yoğunluğunun düşürülmesi, hidrojen yakıt hücreleri, hidrojen üretimi için nükleer santrallerden yararlanılması, fosil yakıt altyapısının yeniden işlevlendirilmesi, son kullanıcı uygulamaları ve işleyişin gösterilmesi, ihracat sertifikaları ve yönetmelikleri, güvenlik standartları ve sertifikaları, değer zinciri entegrasyonu ve ara ürün üretimi ve uygulaması alanlarında da işbirliği yapacak.

Bu mutabakatla birlikte madencilik sektörünün sürdürülebilir gelişimine de katkı sağlayacak. Her iki ülkedeki madencilik endüstrisindeki yatırım fırsatlarının araştırılması sağlanacak. Madencilik mevzuatı, kaynak sınıflandırma ve raporlama konularında tecrübe alışverişi yapılacak. Çevresel etkileri azaltmaya yönelik yenilikler de dahil olmak üzere madencilik sektöründeki fırsatlar ve zorluklar ele alınacak. Yeni teknolojilerin kullanımı, dönüşüm çalışmaları ve tedarik zinciri ile ilgili tecrübe değişimi ve en iyi uygulamaların paylaşımı yapılacak.

  •  Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu