Bulgaristan’a Doğal Gaz Satışı

3.01.2023 - 15:09

Bulgargaz ve BOTAŞ arasında yapılacak önemli anlaşma.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez canlı yayında yaptığı açıklamada bugün “Bulgargaz ile BOTAŞ” arasında önemli bir anlaşma imzalanacağını belirtti. Fatih Dönmez, Türkiye’nin Bulgaristan’a doğalgaz satacağını, anlaşmanın bugün imzalanacağını duyurdu. İmza töreni için Bakan Dönmez başkanlığındaki bir heyetin Bulgaristan’a gitmesi bekleniyor.

Bakan Dönmez, "BOTAŞ en son Umman’da bir görüşme yaptı. Büyük oranda da anlaştılar. Kısa süre içinde bir LNG anlaşması yapacak. Biz geçen sene 15 ülkeye gitmişiz. 03 Ocak’ta Bulgaristan’a seyahatimiz var. Bu seyahatimizde “BOTAŞ ile Bulgargaz” arasında anlaşma sağlanacak dedi.

Karadeniz gazına ilişkinde konuşan Bakan Dönmez "Enerjide geldiğimiz seviye sevindirici ve iftihar edici. Karadeniz gazını biz sisteme verdiğimizde hem milletimiz hem de devletimiz kazanacak. Çıkartacağımız gaz evlerin ihtiyacını hatta son keşifle daha fazlasını karşılayacak. Avantajları her zaman vatandaşlarımızın lehine kullanacağız. İstisnasız bütün hanelerde doğal gazın yüzde 75’ini devlet karşılıyor, yüzde 25’ini vatandaşa yansıtıyoruz. 2023 yılında sübvansiyon oranları ile devam edeceğiz. Türk Akımından yıllık 15 milyar metreküp kadar gaz alabiliyoruz. Bu kış enerji fiyatlarında herhangi bir artış öngörmüyoruz." dedi.

Gabarda keşfedilen petrol son yılların yapılan en büyük keşfidir diyen Bakan Dönmez “Net üretilebilir günlük rezerv 7 bin 750 varil. Bunun fiyat olarak karşılığı ise yaklaşık 12 milyar dolar” ifadelerini kullandı.

  •  Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu