Almanya’dan enerji tasarrufu adına yeni önlemler

12.08.2022 - 20:23

Almanya Enerji ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, Rusya’nın Avrupa’ya gaz sevkiyatının azalması sebebiyle enerji tasarrufu konusunda kamu binaları ve anıtların yanı sıra reklam panolarının da ışıklandırılmamasını içeren bir dizi yeni önlemlerin alınacağını açıkladı. 

Almanya Enerji ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, Süddetusche Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, enerji tasarrufu için Enerji Güvenliği Yasası kapsamında bir yönetmelik çıkaracağını söyledi.

Robert Habeck, enerji tasarrufu için Enerji Güvenliği Yasası kapsamında bir yönetmelik çıkaracağını, bu bağlamda kamu binalarının en fazla 19 santigrata kadar ısıtılacağını belirtti.

Habeck, hastanelerin ve sosyal kurumların bu düzenlemenin dışında tutulacağını sözlerine ekledi.

Bakan Habeck, vatandaşların oturma odalarındaki sıcaklığına ilişkin herhangi bir talimatın verilmeyeceği bilgisini paylaşarak, “Bunu yapamayız ve yapmamalıyız." ifadesini kullandı

Kamu binaları ve anıtların yanı sıra reklam panolarının ışıklandırılmayacağını ekleyen Habeck, "İş dünyası da daha fazla tasarrufa gitmesi gerekir.” ifadesini kullandı.

Bakan, bu konu ile alakalı Çalışma Bakanlığı ile görüşmeler gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi.

Enerji Güvenliği Paketi

Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanlığı temmuzda ülkenin kışa hazırlanması ve gaz depolarının doldurulması için “Enerji Güvenliği Paketi" hazırlamıştı.

Buna göre, doğal gaz tasarrufu için kömür santralleri yeniden faaliyete geçecek. Elektrik üretimi için daha fazla yenilenebilir enerji kullanılacak. Düzenli olarak kullanılmayan büyük salonlar, koridorlar, teknik odaları gibi alanlar ısıtılmayacak.

Gazla ısıtma sistemi olan evlerin sahipleri ısı kontrolü yaptırmakla mükellef olacak. Evlerdeki havuzların gazla ısıtılması yasaklanacak.

  • Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu