TBMM Enerji Komisyon Başkanı enerji gündemine dair açıklamalar yaptı

18.04.2022 - 19:29

TBMM Enerji Komisyon Başkanı Ziya Altunyaldız, reel sektörde enerji dönüşümüne karşı çok ciddi bir farkındalık olduğunu ve enerjiye yönelik yatırım şevkinin yüksek olduğunu belirtti.

Ziya Altunyaldız, pandemiye rağmen enerjideki dönüşümün devam ettiğini kaydederek, “Bu alandaki dönüşüm iştahı ve dönüşüm gereksinimi hiç değişmedi. Çevreyi kirlettik, iklim sorunumuz var ve enerjide dönüşüm ihtiyacımız var. Bu dönüşümün maliyetleri, artıları ve eksileri var. Bu dönüşüm aslında zorunlu bir dönüşüm. Çünkü emisyon hacimleri küresel ısınmanın getirdiği zorluklar özellikle toplam emisyonun yüzde 70’e yakını da enerjiden kaynaklandığı için enerjideki dönüşümü yapamazsanız emisyon hacmini düşüremezsiniz” dedi.

Reel sektör enerjide dönüşüme hazır

Altunyaldız reel sektörün bu konuya önem verdiğini ve yatırım yapmak istediğini belirtirken, “Reel sektörde çok ciddi bir farkındalık var. Enerjiye dönük ciddi bir yatırım iştahı da var. Bu dönüşümü yapamazsanız hem ülke hem de ünite başına maliyetler var. Bu maliyetlerin başında karbon vergisi geliyor. Enerjideki dönüşümü senkronize, hızlı ve etkin bir şekilde en düşük maliyetle yapma gayreti içindeyiz. Son olarak her üreticiyi, haneyi enerji üreticisi yapmak gibi bir düzenlemeyi gerçekleştirdik. Yenilenebilir enerji alanında çok ciddi teşvikler var. Bu düzenlemeler hem gerekli hem de karbon vergisine tabii olmamak adına zorunlu bir dönüşüm oldu” dedi.

Ziya Altunyaldız’ın yenilenebilir enerji hakkında yaptığı açıklamalar ise şöyle;

’’Jeotermal enerji önemsediğimiz bir alan son yıllarda devreye aldığımız kurulu gücümüzün neredeyse tamamı yenilebilir enerji kaynaklarından geliyor. Enerji kaynaklarında kurulu güç itibari ile dünyada 12. Avrupa’da 5. sıraya geldik. Jeotermalde 10 yılda 100 kat büyüdük. Jeotermal kaynakların tarımda sera tesisleri, evlerimizde ısınmada, turizmde termal tesislerde kullanımı gibi pek çok alanı var. Bu alanda detay çalışmalarımız var. Isınmayı biraz daha arttırmamız gerekiyor. Yakıt doğalgazın ciddi anlamda pahalı olduğu bir dönemde yer yakıtlarımızın daha etkin ve sürdürülebilir şekilde kullanılmasını arttıracağız. Ülke olarak şu an çok ciddi bir fırsatımız var. Küresel tedarik zincirinden hareketle ülkemize ciddi anlamda tedarikin kaydığını görüyoruz. Küresel iki yatırımcıdan birinin yeşil dönüşüme iklime duyarlı ve bu çalışmalara yatırım yapacak ülkelere yatırım yapacaklarını görüyoruz. İklim değişikliği ile kalkınma ve iklim değişikliğine yatırımlara entegre olduğumuzu düşünüyoruz.’’

Bize Ulaşmak İçin

  •  Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu