Suudiler, gümrük verilerine göre, Çin’in en büyük petrol tedarikçisi olma görevini sürdürüyor

21.11.2021 - 13:08

Genel Gümrük İdaresi’nden alınan verilere göre, Suudi petrol varışları toplam 7,1 milyon ton veya günde 1,67 milyon varil (bpd) olarak gerçekleşti ve bu rakam yıllık 1,4 milyon varilden  ve Eylül ayındaki 1,94 milyon varil ile karşılaştırıldığında %19,5 daha yüksek.

Boru hattı petrolü de dahil olmak üzere Rusya’dan gelen akışlar, bir yıl öncesine göre Eylül ayındaki 1,49 milyon varil ile karşılaştırıldığında %1.3 artarak geçen ay 6,6 milyon tona veya günde 1,56 milyon varile (bpd) ulaştı.

Başta ESPO karışımı olmak üzere Rus arzındaki artış, Çin’in Ağustos ve Ekim aylarında bağımsız fabrikaların en sevdikleri kalitelerden birini satın almalarına izin veren taze ithalat kotalarını serbest bırakmasının ardından geldi.

Yine de, Çin’in Ekim ayındaki toplam ham petrol ithalatı, Pekin’in bağımsız rafinerilerin ithalatına yönelik geniş tavanı arasında üç yılın en düşük seviyesine geriledi.

Brezilya’dan yapılan tedarikler bir önceki yıla göre %53,2 düşerken, ABD’den gelenler ise %91,8 düştü.

Reuters, alıcıların ucuz fiyatlarla ham petrol almanın ABD yaptırımlarını delmenin risklerinden daha ağır bastığına karar vermeleri nedeniyle, Çin’in İran petrol ithalatının Ağustos ve Ekim ayları arasında günde ortalama yarım milyon varilin üzerinde tutulduğunu bildirdi.

Bu varillerin çoğu, Brezilya ve Batı Afrika’dan gelen rakip arzlara ağırlık vererek Umman, Birleşik Arap Emirlikleri ve Malezya’dan ihraç edildi.

Resmi veriler, ulusal petrol şirketlerinin ABD yaptırımlarına ilişkin endişeler nedeniyle kenarda kalması nedeniyle 2021’in başlangıcından bu yana Çin’in İran veya Venezüella’dan sıfır petrol ithal ettiğini sürekli olarak gösteriyor.

 

(https://www.reuters.com)

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu