Shell CEO’su Avrupa’nın enerjiye ancak karneyle ulaşabilme ihtimali olduğunu açıkladı

15.07.2022 - 15:42

Londra merkezli petrol ve doğalgaz devi Shell CEO’su van Beurden, Avrupa’yı zor bir kış mevsiminin beklediğini söyleyerek, enerjinin karne ile dağıtılma olasılığını gündeme getirdi.

Oxford’da katıldığı bir konferansta "Avrupa’da gerçekten zor bir kış olacak." diyen Van Beurden, "Hepimiz, enerji fiyatlarında çok önemli bir tırmanışla karşı karşıya kalacağız. En kötü durumda, Avrupa’nın enerji tüketimini karneyle dağıtması gerekecek." uyarısında bulundu.

Avrupa’da yaşanan endişe, Rusya’dan kıtaya gaz akışındaki belirsizliğin yanı sıra Norveç’te enerji sektörü çalışanlarının greve gitmesi ve İngiltere’nin enerji ithalatına devam eden bağımlılık gibi faktörler nedeniyle artıyor.

Rusya’nın kıtaya uyguladığı kademeli gaz kesintisi, kıta ülkelerinin kış ile ilgili doğal gaz planlarını sekteye uğrattı.

Avrupa alternatif kaynak arayışını sürdürürken, Londra merkezli Shell’den faturalar ve enerji dağıtımı konusunda bu kritik uyarı geldi.

Guardian’ın haberine göre, van Beurden, Rusya’nın, bakımına başladığı Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden Avrupa’ya gaz tedarikini yeniden başlatıp başlatmayacağını "söylemenin bir yolu olmadığını" dile getirdi.

Rus gazını Almanya’ya taşıyan hattaki çalışmalar, 21 Temmuz’da sona erecek.

Van Beurden, "Putin birçoğumuzu şaşırttı. Sonuçlar, beni hayal kırıklığına uğrattı. Tehdit ettiğinde ciddiye alınması gerektiğini de gösterdi. Uzun bir süre Rusya’nın en büyük pazarla bağlantısını kesmesinin Rusya’nın çıkarına olmadığını düşündük. Sevkiyatı silah haline getirmeye istekli." sözlerini sarfetti.

İngiltere halkını yüklü enerji faturaları bekliyor

İngiltere’de ortalama hane halkı enerji faturasının bu kış yılda 3 bin 300 sterlinin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

Bu öngörü, geçen yılın aynı dönemine göre iki kattan fazla.

  • Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu