”Çamur Arıtma Tesisleri, Solar Sistemle 1 Milyon Lira Tasarruf Sağlayacak”

22.7.2013 - 16:24:54
”Çamur Arıtma Tesisleri, Solar Sistemle 1 Milyon Lira Tasarruf Sağlayacak”

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, atıksu arıtma tesislerinden çıkan çamurları solar sistemle (güneş enerjisi) kurutmaya hazırlanıyor. Sistem Menemen, Aliağa, Kemalpaşa, Urla, Seferihisar, Torbalı, Ayrancılar, Bayındır ve Foça Atıksu Arıtma tesislerine de kurulacak. Böylece Büyükşehir, çamur nakliyesinden yılda 1 milyon lira tasarruf etmiş olacak. 

İZSU Genel Müdürlüğü tarafından İzmir Kalkınma Ajansı’na (İZKA) sunulan ’Havza Atıksu Arıtma Tesisi Çamurlarının Solar Kurutma Yöntemi ile Kurutulması’ başlıklı proje kabul edildi. İZSU’nun hazırladığı projeye göre, Havza Atıksu Arıtma Tesisi’nde kurulacak solar kurutma tesisi, yılda 2 bin ton çamur kurutma kapasitesinde olacak ve yaklaşık 1000 metrekare alan üzerinde yer alacak. 

Sistem sayesinde Menderes’te bulunan Havza Atıksu Arıtma Tesisi’nde oluşan çamurlar kurutulmaya başlanacak. Ardından, İZSU Genel Müdürlüğü tarafından işletilen 24 atıksu arıtma tesisinden ilk etapta Menemen, Aliağa, Kemalpaşa, Urla, Seferihisar, Torbalı, Ayrancılar, Bayındır ve Foça Atıksu Arıtma tesislerinde de aynı sistem kurulacak. Sistemin devreye girmesiyle, bu tesislerden Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’ne nakli yapılan yaklaşık 90 ton çamur yeni teknoloji ile kurutulmuş olacak. Böylece, yeni tesislerde günlük oluşacağı tahmin edilen yüzde 80 su içeriğindeki yaklaşık 180 ton çamur, en fazla yüzde 20 su içeriğinde yaklaşık 45 ton kurutulmuş çamur haline getirilerek çamur nakliyesinden yıllık 1 milyon TL’ye yakın tasarruf sağlanacak. Ayrıca Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nde faaliyet gösteren Çamur Çürütme Kurutma Tesisi’ne daha az çamur geleceğinden, bu tesiste kullanılacak enerjiden de önemli derecede tasarruf sağlanacak. 

Solar kurutma teknolojisi ile kurutulan çamur, analiz sonuçlarına göre tarımda ya da çimento sektöründe ek yakıt olarak kullanılabilecek. 

Solar kurutma tesisinde enerji kaynağı olarak doğrudan güneş enerjisi kullanılacak. Bu sayede, yıllık 2 bin ton çamur kurutulacak ve bu miktardan 500 ton kurutulmuş çamur elde edilecek. Mevcut durumda, Havza Atıksu Arıtma Tesisi’nde oluşan günlük yaklaşık 5.5 ton çamur, 15 ton kapasiteli nakliye araçları vasıtasıyla yılda yaklaşık 135 kamyon seferi yapılarak Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştırılıyor. Bu da her bir çamur nakliyesi için, 140 kilometre yol kat edilmesi ve yıllık 5 bin 600 litre mazot tüketilmesi anlamına geliyor. ,

KAYNAK:Cihan Haber Ajansı

Paylaş:

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..

Yorum Ekle
  • Yenile