Petrol Fiyatları Yeni Haftaya Düşüşle Başladı

28.11.2022 - 21:02

Petrol fiyatları Çin’de yaşanan gelişmeler sebebiyle haftaya düşüşle başladı. Çin’de sıklaşan koronavirüs tedbirleri ve protestolar petrol talebinde düşüş beklentisi doğurdu.

Brent petrolün varil fiyatı 81.05 dolarla Aralık 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Petrol fiyatlarındaki günlük düşüş yüzde 2’yi aştı. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’de koronavirüs vakaları yeniden artarken, hükümet salgınla mücadele için tedbirleri ve karantina önlemlerini sıkılaştırdı. Bu durum ülkede çeşitli bölgelerde protestolara sebep oldu. Hem alınan tedbirler hem de yaşanan protestolar Çin ekonomisine yönelik durgunluk beklentisini artırdı.

Bu durumdan sonra dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’de petrol talebinin düşeceği beklentisi oluştu. Brent petrolün varil fiyatı sabah saatlerinde yüzde 2,7 değer kaybederek 81.05 dolara kadar geriledi. Varil fiyatı Aralık 2021’den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Rus petrolü tavan fiyatı için Avrupa Birliği ülkeleri henüz bir anlaşmaya varamadı. En son görüşmelerde 65 dolarlık fiyatın belirlenmesi tartışıldı ancak Polonya ve Baltık ülkeleri bu fiyatı yüksek buldu. Görüşmeler bugün de sürecek.

Petrol fiyatlarında seyri değiştirebilecek bir gelişme ise OPEC+ toplantısında yaşanabilir. 4 Aralık’ta toplanacak OPEC+ ülkeleri son gelişmeler ışığında üretimde düşüşe gitme kararı alabilir. Irak’ın devlet ajansı toplantıda son yaşananların ve piyasa dengesinin masaya yatırılacağını bildirdi. OPEC+ ekim ayındaki toplantısında günlük petrol üretimini 2023’te 2 milyon varil düşürme kararı almıştı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü üyeleri ve Rusya’nın başını çektiği müttefiklerinden oluşan OPEC+ bir sonraki toplantısını 4 Aralık’ta Viyana’da gerçekleştirecek.

  •  Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu