Palmet Enerji, Engie ile İzgaz ve Baymina için el sıkıştı

23.12.2020 - 15:56

Elektrik ve doğal gaz sektörleri hareketli bir dönemden geçiyor. Sektörden, son dönemde el değiştirme ve satış haberleri geliyor. 2020 yılına damga vuracak satış, İzmit ve Ankara eksenli olarak gündeme geldi. Fransız ENGIE’nin, İZGAZ ve Baymina Doğal Gaz Santralı’nın satışını tamamladığı belirtiliyor.

 

Önce, İZGAZ ve Baymina hakkında kısa bir bilgi verelim. 325 bin aboneli İZGAZ, Gebze ve Karamürsel dışında tüm Kocaeli’nin gaz dağıtımını gerçekleştiriyor. İZGAZ, Türkiye’nin 5’inci büyük gaz dağıtım şirketi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait İZGAZ’ın, özelleştirme ihalesi 2000’li yılların başında yapıldı. Fransız Gaz de France Suez, İZGAZ’ı satın aldı. Gaz de France Suez, bir süre sonra adını değiştirdi ve ENGIE markasıyla faaliyetlerine devam etti. ENGIE, İZGAZ’ın yüzde 90’ını kontrol ediyor. Kalan yüzde 10 hisse ilgili belediyede bulunuyor.

 


Ankara’da kurulu Baymina Doğal Gaz Santralı, 770 megavat gücünde ve tam kapasitede çalıştırıldığında yıllık 6.3 milyar kilovatsaat elektrik üretiyor. ENGIE, Baymina’nın yüzde 95’ini, MİMAG da yüzde 5’ini kontrol ediyor.

ANLAŞMAYA VARDILAR

ENGIE ile PALMET Enerji, İZGAZ’ın yüzde 90’ının, Baymina santralının da tüm hisselerinin satışı konusunda anlaşmaya vardı. Paket kapsamında da bir de teknoloji şirketinin bulunduğu belirtiliyor.
PALMET Enerji, Gebze ve Erzurum’un doğal gaz dağıtımını yapıyor; değişik kaynaklardan elektrik üretiyor.

Hisse devrine ilişkin sürecin başladığı, bu amaçla EPDK ve Rekabet Kurumu’na gerekli başvuruların yapıldığı ifade edildi. Kaynaklar, satışa konu tutarla ilgili açıklama yapmadı.

(Habertürk)

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Palmet Enerji, Engie ile İzgaz ve Baymina için el sıkıştı

Ankara’da, enerji sektöründe 2020 yılına damga vuran dev bir satış konuşuluyor. Fransız enerji devi ENGIE ile PALMET Enerji’nin, İzmit (İZGAZ) şehiriçi doğal gaz dağıtım şirketi ile Ankara’da bulunan Baymina santralının satışı konusunda anlaşmaya vardığı belirtiliyor. Hisse devrine ilişkin sürecin başladığı öğrenildi. Bu amaçla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Rekabet Kurumu’na gerekli başvuruların yapıldığı kaydedildi. Kaynaklar, satışa konu tutarla ilgili açıklama yapmadı. Baymina, 770 megavat gücünde ve tam kapasitede çalıştırıldığında yıllık 6.3 milyar kilovatsaat elektrik üretiyor. 325 bin aboneli İZGAZ, Gebze ve Karamürsel dışında tüm Kocaeli’nin gaz dağıtımını gerçekleştiriyor.
Menu