Obama kömüre karşı savaş ilan etti

8.07.2013 - 15:30

Barack Obama ABD’nin iklim değişikliği ile mücadele planını açıkladı.

ABD Başkanı Barack Obama ülkesinin iklim değişikliği ile mücadele planını açıkladı. Ocak ayında ikinci kez başkanlığa seçilen Barack Obama, Georgetown Üniversitesi’nde yaptığı konuşmasında* seçim kampanyası sırasında vaat ettiği iklim değişikliği ile kapsamlı mücadele planını açıkladı.

Obama ulusal iklim hareket planını ilan ederken ise kendisini dinleyenlere sizin neslinizi ve sizden sonraki nesilleri düzeltilmenin ötesinde bir gezegene mahkum etmeyi reddiyorum diye seslendi. Barack Obama konuşmasında aynı zamanda iklim değişikliği tehdidinin gerçekliğini reddeden kişiler için fazla sabrının olmadığını ve dünya düzdür derneği diye tanımladığı kesimler ile toplantı yapmak için vaktin olmadığını kaydetti.

Barack Obama konuşmasında ayrıca iklim değişikliği ile mücadelede tüm dünyanın Amerika’nın liderlik yapmasını gözlediğini iddia ederken bunun için ise birkaç yıl önceki Türkiye ziyaretinde gençler ile konuşurken ona gelen ilk sorunun Amerika’nın bu alandaki rolünü işaret etmesini kanıt olarak gösterdi.**

ABD Başkanı plan kapsamında ülkede var olan veya yeni yapılacak elektrik üretim santrallerinin karbon salımlarının kısıtlanması, yenilenebilir enerji projelerinin artırılması, sel ve kuraklık gibi felaketlerin fiziksel sonuçlarına karşı önlem alınması konusunda adımlar atılacağını söylerken ayrıca uluslararası bir iklim anlaşması çağrısında bulundu.

Barack Obama’nın açıklaması ardından yorum yapan, ABD senatosunda azınlık lideri olan Cumhuriyetçi Parti senatörü Mitch McConnel ise planın ’kömüre karşı savaş’ anlamına geldiğini, mevcut teknolojiler ile hedeflenen karbondioksit sınırlamalarına eriişilmesinin mümkün olmadığını ve Başkan Obama’nın çabalarının ülkedeki istihdama zarar vereceğini iddia etti.

Bununla birlikte birçok farklı uzman ise planı önemli ama küresel ısınma ile mücadele adına yetersiz olarak niteledi.

Bu değerlendirmelerde bulunanlardan biri olan ve 2009-2011 yılları arasında ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin başkanlığını yapmış Richard Newell, iklim değişikliği ile mücadelede ABD için nihayetinde kapsamlı bir yaklaşım olduğunu söylerken, hedeflenenin atmosferdeki karbondioksit yoğunluğunu 350-400 ppm arasında tutmak ise açıklanan önlemler ile bunun çok zor olduğunu ama yine de bu önemlerin değerli olmadığı anlamına gelmediğini söyledi.

Konu ile ilgili Beyaz Saray’dan yapılan resmi açıklamada ise atılacak adımlar arasında yeni ve varolan elektrik üretim santralleri için karbon salım standartlarının geliştirileceği, gelişmiş fosil yakıt teknolojileri ve verimlilik projeleri için 8 milyar dolarlık borç garantisi sağlanacağı, askeri tesislerde yenilenebilir enerji kurulumları çalışmaları artırılacağı, sosyal konutlarda 2020 yılında 100 MW’lık yenilenebilir enerji kurulu gücüne ulaşılacağı, binaların verimliliklerini artırarak, 2020’ye kadar en az yüzde 20 daha verimli kılma ile 2030 yılına kadar ABD’nin karbon salımının yılda en az 3 milyar ton azalması sıralandı.

Plan kapsamında ayrıca geçen yıl doğrudan Barack Obama’nın direktifi ile 10 GW’lık büyük ölçekli güneş ve rüzgar enerjisi santrallerine onay veren İçişleri Bakanlığı,  2020 yılına kadar ise benzer yatırımlar için 10 GW’lık izin daha sağlayacak. 

Barack Obama 6-7 Nisan 2009 tarihlerinde Türkiye’ye bir çalışma ziyareti yapmış, 7 Nisan’da ise Ayasofya ve Sultanahmet Camii ziyaretlerinin ardından Tophane-i Amire’de Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gençlerle bir araya gelmişti. Burada yaptığı konuşmanın soru-cevap kısmında ise Obama’ya yöneltilen ilk soru ABD’nin Kyoto Protokolü’nü ne zaman imzalayacağı olmuştu. Obama bu soruya verdiği cevapta ise iklim değişikliği tehlikesinin gerçekliğine ve bu alandaki politik zorluklara vurgu yapmıştı.

KAYNAK:YeşilEkonomi.com

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Menu