Nijerya’nın Veri Merkezi Endüstrisi, Enerji Verimliliğindeki En Yeni Teknolojilerden Yararlanıyor

19.11.2021 - 18:41

Sektör yöneticileri, sıfırdan başlayan şirketler daha enerji verimli teknolojilerden yararlandıkça, Nijerya’nın acemi veri merkezi endüstrisi yeni bir başlangıcın faydalarını yansıtıyor.

Dünyanın bilgisayarlarını çalışır durumda tutmak için gereken büyük miktarda güç göz önüne alındığında, enerji tüketimini azaltmak dünya çapında teknoloji sektörü için bir önceliktir. Sunucuları serin tutmak için genellikle büyük miktarda enerji ve su tüketen veri merkezleri, tüm küresel sera gazı emisyonlarının %2’sinden sorumludur, diyor Schneider Electric’te Secure Power’ın başkan yardımcısı olan Pankaj Sharma, veri merkezlerinin ve diğer binaların enerji verimliliği ve sürdürülebilirliği.

Bir ticaret kuruluşu olan Africa Data Centers Association’ın kurucusu Paul-Francois Cattier’e göre, enerji verimliliği, tarihsel olarak güç sistemlerine erişimin sınırlı olduğu Nijerya gibi Afrika ülkelerinde özellikle önemlidir.

Schneider Electric’in Afrika ve Orta Doğu Ekonomik Kalkınma eski başkan yardımcısı Bay Cattier, “Sürdürülebilirliğe Avrupa’da olduğundan çok daha fazla ilgi var çünkü güç her zaman bir sorundur” dedi.

Bay Cattier’e göre, Afrika veri merkezlerinin ortalama güç kullanım verimliliği 1,5 PUE’dir. Pazar ve tüketici araştırma şirketi Statista’nın verilerine göre, 2020’deki ortalama küresel PUE 1,59’du. Bu sayı, 445 katılımcının en büyük veri merkezlerinin ortalama PUE’sini paylaştığı bir ankete dayanmaktadır. Bu, özellikle sıcak iklimlerde sunucuları soğutmak için gereken artan enerjiye rağmen, Afrika veri merkezlerinin küresel ortalamadan genel olarak %6 daha verimli olduğu anlamına geliyor.

Bay Cattier, Afrika veri merkezlerinin başka yerlerdeki veri merkezlerinden daha verimli olma eğiliminde olduğunu çünkü daha yeni olma eğiliminde olduklarını söyledi.

Nijerya, Lagos, Afrika’nın gelişen teknoloji sahnesi için bir metropol odak noktası olarak ortaya çıktı ve daha büyük Sahra altı Afrika’daki ABD teknoloji devlerinin tomurcuklanan başlangıç ​​​​aktivitesi ve son yatırımlarıyla yükseldi.

Afrika Veri Merkezleri Derneği ile ortaklaşa Afrika ve Orta Doğu’ya odaklanan bir dijital ekonomi pazar araştırmacısı olan Xalam Analytics tarafından yayınlanan bir rapora göre, kıtada 2030 yılına kadar 700 yeni veri merkezi inşa edilebilir.

Bununla birlikte, Nijeryalı veri merkezi operatörleri zorluklarla karşı karşıya. Bay Sharma’ya göre, sık elektrik kesintileri veri merkezlerinin yüksek düzeyde yedekliliğe sahip olmasını gerektiriyor ve yüksek sıcaklıklar sunucuları serin tutmak için daha fazla enerji gerektiriyor.

Afrika Veri Merkezleri Derneği başkanı ve CEO’su Ayotunde Çoker, Lagos’un büyük ve istikrarlı bir şehir olmasına ve güvenliğin tipik bir sorun olmamasına rağmen, ülkenin bazı bölgelerinde terörizm, siyasi yolsuzluk ve korsanlığın türbülans yarattığını söyledi. Nijerya’daki Rack Center veri merkezi.

Kıta, veri merkezi yapımında bir artış yaşarken, operatörler, son on yılda daha verimli soğutma sistemleri, güç dağıtım sistemleri ve kesintisiz güç dahil olmak üzere veri merkezi altyapısının enerji verimliliğini artıran teknolojik gelişmelerden yararlanabileceklerini söylüyorlar. tedarik sistemleri.

Veri merkezlerini yan kuruluşu MDXi aracılığıyla işleten Nijeryalı bir şirket olan MainOne’ın kurucusu ve CEO’su Funke Opeke, "Daha yeniyiz, bu yüzden en yeni ve en verimli teknolojiyi benimseyebiliyoruz" dedi. “Greenfield” terimi, mevcut herhangi bir altyapıya güvenmek zorunda olmayan yeni inşaat projelerini ifade eder.

 

Funke Opeke, Nijeryalı veri merkezi operatörü MainOne’ın kurucusu ve CEO’su

 

Bay Cattier, yeni veri merkezlerinin daha verimli enerji kullanımının anahtarı olan sıcak ve soğuk havayı ayırmada daha iyi olduğunu söyledi. 2010’dan önce inşa edilen veri merkezlerinde, sunucuların fanlarının onları serin tutmak için havayı emdiği ve ardından diğer taraftan sıcak havanın çıkacağı, sıcak ve soğuk hava arasında önemli bir karışıma ve soğutma verimliliğinde azalmaya neden olacak geniş açık odaları olacaktı. süreç dedi.

Dr. Coker, şimdi bu odalar, soğuk havanın bir koridora üfleneceği ve sıcak havanın diğer bir koridordan dışarı üfleneceği şekilde tasarlandığını ve her koridorun sıcak ve soğuk havayı ayrı tutmak için kapatılabileceğini söyledi.

Bay Sharma’ya göre, bir diğer gelişme, veri merkezinin birincil güç kaynağında bir sorun olduğunda operasyonları devam ettiren kesintisiz güç kaynağını içeriyor. Daha eski veri merkezlerinde, yedeklemenin kullanılması, gücü boşa harcama eğiliminde olan bir ya hep ya hiç önerisiydi. Artık yedek güç, daha az enerji harcayan daha küçük artışlarla çekilebilir, dedi.

Pazar araştırmacısı International Data Corp’ta Veri Merkezi ve Destek Hizmetleri Programı başkan yardımcısı Rob Brothers’a göre, Brownfield veri merkezleri veya dünyanın diğer yerlerinde daha eski altyapıyla inşa edilmiş olanlar bu daha yeni teknolojiyle donatılabilir. Veri merkezleri tipik olarak Her 15 ila 20 yılda bir güçlendirme yaparak, altyapılarının yaklaşık %60 ila %75’ini güncellediklerini söyledi.

Nijeryalı veri merkezi operatörleri, dizel yakıta olan bağımlılıklarını azaltmak gibi diğer sürdürülebilirlik zorluklarını ele almak için çalışıyor.

(https://www.wsj.com)

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu