Mısır, İsrail ve Avrupa Birliği arasında Avrupa’ya gaz arzının artırılması için yeni anlaşma

15.06.2022 - 15:03

Mısır, İsrail ve Avrupa Birliği arasında Rusya’ya olan doğal gaz bağımlılığının azaltılması kapsamında Avrupa’ya gaz arzının artırılmasına yönelik anlaşmada imzalar atıldı.

İsrail Enerji Bakanı Karine Elharrrar, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Mısır ve AB ile Avrupa’ya doğal gaz arzının artırılmasına yönelik anlaşma imzalandığını açıkladı.

Elharrrar, yayımladığı görüntülü iletide, "Bugün tarih yazıyoruz. Bugün İsrail ve Mısır, doğal gazını Avrupa ile paylaşmayı ve enerji krizinin çözülmesine yardımcı olmayı taahhüt etti" sözlerini kullandı.

"Bu anlaşma maalesef, AB’li dostlarımızın büyük bir enerji krizi yaşamasına neden olan Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle imzalandı. Bu mutabakat zaptı yeni bir ortaklık, dayanışma ve istikrar yolunda olduğumuzu gösteriyor."

Bu anlaşma Mısır, İsrail ve AB arasındaki iş birliği yönünde önemli bir adım

İsrail Enerji Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise imzalanan anlaşmanın 3 yıllık olduğu, sonrasında 2 yıl daha uzatılma opsiyonu bulunduğu iletildi.

Mısır Petrol ve Madeni Kaynaklar Bakanı Tarık el-Molla da anlaşmaya işaret ederek, "bugünün herkes için önemli bir tarih olduğunu" söyledi.

Molla, söz konusu anlaşmanın Orta Doğu Gaz Forumu çatısı altında Mısır, İsrail ve AB arasındaki iş birliği yönünde önemli bir adım olduğunu ifade etti.

  •  Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu