Kuzey Makedonya, enerji krizi nedeniyle 30 günlük olağanüstü hal ilan etti

11.11.2021 - 15:30

Hükümet Salı günü yaptığı açıklamada, devletin enerji tedarikçilerine ülkenin enerji ihtiyaçlarını karşılayacak üretim tesisleri için yeterli malzeme ithal etmeleri için acil durum fonu sağlayacağını söyledi.

Ekonomi Bakanı Kreshik Bekteshi, kararın "yerli üretim kapasitelerinin azalması" ve elektrik fiyatlarındaki küresel artıştan kaynaklandığını söyledi.

Hükümet, MEPSO elektrik şirketine ve diğer iki işletmeye elektrik, kömür ve petrol ithalatını ödemeleri için 65 milyon € sağlayacağını söyledi.

Bekteşi ayrıca "kısıtlayıcı tedbir olmayacağına" da söz verdi. Ancak yetkililer, Ocak ayında yerli tüketiciler için elektrik faturasında artış olabileceği konusunda uyardılar.

MEPSO’nun direktörü Kustrim Ramadani geçtiğimiz günlerde Kuzey Makedonya’nın "ürettiğinin iki katını tükettiği" için bir enerji kriziyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarmıştı.

Küçük Balkan ülkesi, elektriğinin yaklaşık %88’ini, çoğunlukla kömürle çalışan santraller aracılığıyla yerli kaynaklardan üretiyor. Toplam kömür tüketiminin %97’den fazlası elektrik üretmek için kullanılıyor.

Yetkililer, Kuzey Makedonya’nın elektrik santralleri için ihtiyaç duyulan 1,2 milyon ton kömürün acil ithalatı için kısa süre önce ihale açtı.

 

(https://www.euronews.com)

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Menu