Hintli milyarder Adani: ’Yenilenebilir enerji kaynaklarına 70 milyar dolar harcayacağız ve dünyanın en ucuz yeşil hidrojenini kullanacağız’

16.11.2021 - 15:28

Hintli milyarder Gautam Adani, Adani Group holdinginin 2030 yılına kadar 45 GW yenilenebilir enerji portföyü oluşturmak ve dünyanın en ucuz yeşil hidrojenini üretmek için 70 milyar dolar harcayacağını söyledi.

Adani Group, on yılın sonunda "dünyanın en büyük yenilenebilir enerji şirketi" olma misyonunun bir parçası olarak gigawatt ölçekli güneş enerjisi üretim kapasiteleri de inşa edecek.

Hint medyası Bloomberg Hindistan Ekonomik Forumu’na verdiği demeçte Adani, "Yenilenebilir enerji kapasitemiz ve yatırımımızın büyüklüğünün birleşiminin bizi ucuz yeşil elektrik ve yeşil hidrojen üretme çabasında tüm küresel şirketler arasında lider yaptığına inanıyoruz."

Adani ’’Bir enerji kaynağı ve içinde olmayı düşündüğümüz çeşitli endüstriler için bir hammadde olması beklenen dünyanın en ucuz hidrojenini üretmek için çok güçlü bir konumdayız.”

Adani’nin yeşil hidrojen hedefleri, bu yılın başlarında yenilenebilir H2’yi ülkenin ekonomik planlarına enerji bağımsızlığının itici gücü olarak koyan Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin hedeflerini yansıtıyor.

Adani Group kurumsal web sitesinde, "birleşik çevrim hidrojen türbinleri ve yakıt hücrelerinin maliyetinde öngörülen düşüşle birleştiğinde, 1 $/kg’dan daha düşük bir fiyata yeşil hidrojenin olmayacağı bir senaryo hayal etmek çok zor değil" diyor. Sadece ülkenin fosil yakıtlardan geçiş yapmasına izin verecek, aynı zamanda Hindistan’ı enerji ithalatının zayıflatıcı mali yükünden kurtaracaktır".

Uluslararası Enerji Ajansı, fosil yakıtlar kullanılarak üretilen azalmamış gri hidrojen için 0,50-1,70 ABD Doları/kg’a kıyasla, yeşil hidrojenin mevcut maliyetini 3-8 $/kg olarak belirler.

Adani’nin dünyanın en büyük yenilenebilir enerji şirketi olma hırsının hangi ölçüte göre değerlendirilmesi gerektiği açık değil, ancak Bloomberg etkinliğinde belirtilen 2030 yılına kadar 45GW, kapasite açısından onu Enel ve Iberdrola gibi – o zamana kadar 145 GW’ı kanatlarının altına almak isteyen bir şirket- Avrupalı ​​grupların çok gerisinde bırakacak.

Bununla birlikte, grubun Adani Green Energy birimi, Japon sermayeli SB Energy’nin PV varlıklarını satın almak için bu yılki 3.5 milyar dolarlık anlaşmanın ardından 24 GW’lık bir portföy ile dünyanın en büyük güneş enerjisi geliştiricisi için şimdiden bir rakip.

Fransız petrol ve gaz devi TotalEnergies, bu yılın Ocak ayında Adani Green’de %20 hisse için bir anlaşma imzaladı ve Fransız grubun kendi yenilenebilir büyüme hedeflerinin bir parçası olarak ikisi arasında uzun süredir devam eden güneş enerjisi ortaklığını derinleştirdi.

Adani, milyarder Mukesh Ambani’nin sahibi olduğu Reliance Industries - kendisi de 100 GW 2030 güneş enerjisi hedefine sahip - ve Goldman Sachs destekli ReNew Power, Modi’nin 2030 yılına kadar COP26 zirvesine net sıfır taahhüdünün bir parçası olan 500 GW temiz enerji tabanına yükselen devasa emellerini yerine getirmek için bir itici güç sağlayacak.

 

(https://www.rechargenews.com)

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu