Gazprom yaptırımları bahane ederek bakımı yapılan gaz türbinini geri almayı reddediyor

4.08.2022 - 17:21

Rus devlet enerji şirketi Gazprom’dan, Rusya’dan Avrupa’ya gaz akışını sağlayan Kuzey Akım 1 boru hattındaki bakım ve onarım çalışmaları nedeni ile Kanada’ya gönderilen gaz türbininin yaptırımlar nedeniyle Rusya’ya teslimatının imkansız olduğu açıklaması geldi.

Ukrayna’ya saldırıları nedeniyle Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik yaptırımları devam ederken, Rus devlet enerji şirketi Gazprom, 27 Temmuz’da Avrupa’ya gaz akışının sağlandığı Kuzey Akım 1 boru hattında bakım çalışmaları başlatmıştı.

Çalışmalar çerçevesinde Kuzey Akım 1 boru hattının Portovaya kompresör istasyonundaki bir gaz türbinin bakım için Kanada’ya gönderildiği ancak teslim alınamadığı belirtilen açıklamada, "Kanada, Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere’nin yaptırımları ile Siemens şirketinin yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle türbin motorunun Portovaya’ya teslimatı imkansız" sözleri kullanıldı.

Gazprom tarafından yapılan açıklamada, gaz krizinin artarak devam edeceği sinyali verildi.

Almanya türbinin teslim edilmesinde bir sakınca yoktur açıklaması yaptı

Çarşamba günü konu ile ilgili bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kanada’da bakımı yapılan ve Rusya’ya gönderilmesi için Almanya’da bekleyen Kuzey Akım doğal gaz türbininin Rusya’ya teslim edilmesinin önünde bir engelin bulunmadığını hatırlatmıştı.

Yalnızca 1 türbin motoru faaliyette

Gazprom, 27 Temmuz’da Kuzey Akım 1 boru hattının Portovaya kompresör istasyonunda bakım çalışması başlatmış, boru hattından Avrupa’ya gaz akışı yüzde 20 seviyelerine kadar gerilemişti.

Bakım için Kanada’da bulunan türbin Rusya’nın taleplerine rağmen "yaptırımlar" gerekçesiyle teslim edilmemişti.

Gazprom, türbinin hala teslim edilmemesi nedeniyle Portovaya’da şu an 1 türbin motorunun çalıştığını açıkladı.

  • Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu