Enerji Bakanı, doğal gaz ve enerji gündemine dair açıklamalarda bulundu

12.08.2022 - 13:07

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez canlı yayında yaptığı açıklamada, son bir ayda Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşaat alanında yaşanan bir ihtilaf olduğunu dile getirerek, bu tip büyük projelerde sahada sıkıntılar olabileceğini söyledi. 

Sorunların henüz aşılamadığını dile getiren Dönmez, “Girişimlerimizi hâlâ devam ettiriyoruz. Proje takviminde bir aksamaya müsaade edemeyiz. Abdülhamid Han sondaj gemisinin uğurlanmasının ardından Cumhurbaşkanımız ile Akkuyu’ya geçtik, gerekli notları aldı, ikazları yaptı. Beklentimiz bu problemin süratle giderilmesidir” sözlerini kullandı. 

Doğalgazda talep tarafında mevsimsel etkilerin de rol oynadığını belirten Dönmez, “BOTAŞ’ın elinde ciddi veri var. Buna göre tedarik planlaması yapıyoruz. Tedarikçiler sevkiyat planına uyduğu takdirde doğalgazda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim” dedi. Dönmez, Türkiye’nin doğalgaz depolama kapasitesinin mevcut durumda yeterli olduğunu ancak artırılması gerektiğini dile getirerek, “Şu an iki depomuz var. Biri Tuz Gölü’nde ve 1.2 milyar metreküplük doğalgaz depolama kapasitesine sahip. Diğeri de Silivri’de, 3.2 milyar metreküpten, 4.6 milyar metreküpe çıkartıyoruz. İnşallah bu yıl sonuna kadar da projemizi tamamlamış olacağız. O depo zaten aktif çalışan depomuzun kapasitesi artırılmış hali” diye konuştu. 

Kış mevsimine doğalgaz depolama tesislerinde 6 milyar metreküplük hacimle girileceğini bildiren Dönmez, “Geçen seneye göre depo hacmimizi artırarak giriyoruz, daha rahat bir durumdayız. Bugün itibarıyla Silivri’deki depolama tesisinin doluluk oranı yüzde 87, Tuz Gölü’ndeki tesisimiz tam dolu” ifadelerini kullandı.

Devlet desteği devam edecek

Bakan Fatih Dönmez, elektrik ve doğal gaz ödemelerinde vatandaşa devlet desteğini sürdüreceklerini de dile getirdi. Geçen yıl 100 milyar lira elektrik ve gazda sübvansiyon yaptıklarını vurgulayan Dönmez, “Önümüzdeki dönemde rakamlar daha net ortaya çıkacak ancak destek miktarı bu yılın ilk yarısında geçtiğimiz yılın 2 katından fazla seyrediyor” şeklinde konuştu.

LNG için bir atak

LNG fiyatlarının yaz döneminde boru gazına göre daha düşük olduğunu dile getiren Dönmez, “Bunu depolarsanız hem maliyetlerinizi optimize etmiş olursunuz hem de kışın pik saatlerde desteklemiş olursunuz. Arz güvenliği açısından şu anda dört terminalimizde çalışıyoruz. Beşincisinin de Saros’taki inşaatı devam ediyor. Bir iki ay içinde biter. Bir FSRU gemisine ihtiyaç olacak. Arkadaşlar görüşmeleri yapıyorlar. Kiralama suretiyle olabilir” dedi.

  • Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu