En iyi rüzgar türbini üreticisi, rüzgar enerjisinin diğer enerjilere oranla çok ucuz olma riskinin olduğunu söylüyor

24.11.2021 - 18:26

Siemens Gamesa’nın başkanı (SGREN.MC) Çarşamba günü, rüzgar enerjisi üretim maliyetini düşürmeye yönelik on yıllık bir yarışın devam edemeyeceği, çünkü türbin üreticilerinin yeni teknolojilere yatırım yapmaya devam etme mali gücünü azaltacağı konusunda uyardı.

İklim değişikliğini ele almak için yeşil enerjiye yapılan yatırımlardaki patlama, rüzgar enerjisinin maliyetini kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıtlarla rekabet edebilecek bir düzeye indirmeye yardımcı oldu.

İcra Kurulu Başkanı Andreas Nauen Reuters’e verdiği demeçte, "Açıkça elde ettiğimiz şey, rüzgar enerjisinin artık her şeyden daha ucuz olmasıdır. Ancak bunu çok ucuza getirmememiz gerektiğine inanıyorum."

Bernstein araştırmasına göre, Avrupa’da rüzgar ve güneş şu anda kömür, doğal gaz ve nükleer enerjiden önemli ölçüde daha ucuz.

Yeşil geçişin etkisiyle rüzgar türbinlerine olan talep rekor seviyede, ancak düşük fiyatlar ve artan rekabet marjları daralttı.

Nauen, "Muhtemelen çok ileri gittik" dedi. Rüzgar enerjisi maliyetini düşürme dürtüsü aynı oranda devam ederse, endüstrinin yeni teknolojilere ve fabrikalara yatırım yapmaya devam etme yeteneği azalacağını da sözlerine ekledi.

Rüzgâr türbini üreticilerinin işletme marjları, tedarik sıkışıklığından ve çelik gibi hammaddelerin yüksek fiyatlarından kaynaklanan artan maliyetler nedeniyle de daralıyor.

Hem Siemens Gamesa hem de ana rakibi Vestas (VWS.CO), zaman içinde daha yüksek açık artırma fiyatlarına ve elektrik satın alma anlaşmalarına yansıyacak olan yüksek maliyetlerin bir kısmını müşterilere yansıtabildiklerini söylediler.

Bu ayın başlarında Vestas, 2021 görünümünü bu yıl ikinci kez düşürdü ve şimdi daha önceki %5-7’ye kıyasla %4’lük bir işletme kârı marjı bekliyor - %10’luk uzun vadeli hedefinden çok uzak.

Siemens Gamesa ayrıca, daha önce 2023’ten 2024 veya 2025’e kadar olan %8-10’luk uzun vadeli marj hedefine ulaşmayı beklediği ufku da zorladı. devamını oku

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, cömert rüzgar sübvansiyonlarını aşamalı olarak kaldırıyor, daha rekabetçi sözleşme ihalelerini tercih ediyor ve en düşük teklifleri veren proje geliştiricilerini tercih ediyor.

Nauen, "Gelecekte müzayede sistemlerini değiştirmemiz gerekiyor," dedi. Sadece fiyata odaklanmak yerine yerel istihdam yaratma gibi kriterlerin dikkate alınmasını önerdi.

 

(https://www.reuters.com)

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu