Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOGG, iklim ve enerji ile ilgili açıklamalarda bulundu

17.06.2022 - 16:28

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve İklim Konulu Büyük Ekonomiler Forumu’na Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantıyla katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye yenilenebilir kurulu gücü itibarıyla dünya on ikincisi ve Avrupa beşincisidir. Enerji alanında gerçekleştirdiğimiz iyileştirmelerle yıllık 100 milyon ton ilave sera gazı emisyonundan kaçınılmıştır." ifadelerini kullandı.

Erdoğan iklim eylem planını yıl sonu açıklayacakları bilgisini paylaştı.

Merakla beklenen Türkiye’nin otomobili TOGG hakkında açıklamalarda bulunan Erdoğan, bu atılımın aynı zamanda çevre ve gelecek için büyük adımlar olduğunu kaydederek, ’’Bu yıl sonuna kadar Türkiye’nin ilk elektrikli otomobili TOGG’u üretim bandından indirerek hizmete sunacağız. İklim dostu ulaşım türlerini yaygınlaştırıyoruz. Birleşmiş Milletler ve birçok küresel kuruluş tarafından takdir edilen eşim Emine Erdoğan’ın himaye ettiği Sıfır Atık hareketiyle; çevre koruma, geri dönüşüm ve emisyon azaltımı hususunda çok büyük mesafeler aldık.’’ dedi.

Avrupa yeşil mutabakatını onaylayarak, yeşil eylem planımızı kabul ettiğimizi ve yeşil limanlarımızın sayısını arttırdığımıza dikkat çeken Erdoğan, ’’Ormanlarımızı genişletiyoruz. Erozyonla mücadelede dünyanın lider ülkelerinden biriyiz.’’ diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeler bazında yeşil enerjiye geçişin önemini vurgulayarak, ’’Yeşil hidrojen çalışmalarımızı da kararlılıkla sürdürüyoruz. İklim değişikliğiyle mücadelede bir diğer araç da yenilenebilir enerjidir. Yeşil büyümeyle yol haritalarımızı yürütüyoruz. Finansman bu sürecin kilit başlığı olarak öne çıkıyor. Bu husustaki en büyük sorumluluk sorunun asırlardır sebebi olan ülkelere düşmektedir.’’ sözlerini kullandı.

  • Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu