Brent petrol uluslararası piyasalarda 6 ayın en dibini gördü

5.08.2022 - 19:05

Dün 6 ayın ardından ilk kez 94 doların altına kadar işlem gören Brent petrolün varil fiyatı uluslararası piyasalarda bu sabah 94.53 dolardan işlem gördü.

OPEC+ grubunun eylül ayı için kısıtlı bir üretim artışı kararı alması sınırlı yükselişte etkili oldu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun çarşamba günkü toplantısında eylül ayı için kısıtlı bir üretim artışı kararı alması da piyasanın sahip olduğu sınırlı kapasiteye işaret ederek arz endişelerini kuvvetlendirdi.

Grup, petrol üretimini eylülde günlük 100 bin varil artırma kararı alırken, belirlenen rakam, haziranda günlük 432 bin varil, temmuz ve ağustosta ise 648 bin varil olarak açıklanmıştı.

Uzmanlar, arz endişelerinin, Avrupa Birliği’nin Rus ham petrol ve petrol ürünlerinin deniz yoluyla ithalatını yasaklayan yaptırımlarının yürürlüğe gireceği kış aylarıyla daha da artacağını öngörüyor.

Talep tarafında ise, İngiltere Merkez Bankasının (BoE), son 27 yılın en yüksek faiz artışını yaparak politika faizini 50 baz puanlık yükselişle yüzde 1,75 seviyesine çıkarması fiyatları olumsuz etkiliyor.

  •  Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu