Almanya ve diğer 8 AB ülkesi, enerji krizini durdurmak için piyasa reformu çağrılarını reddetti

22.11.2021 - 18:16

Almanya liderliğindeki dokuz AB ülkesinden oluşan bir grup, devam eden enerji kriziyle mücadele etmek ve yükselen elektrik faturalarını frenlemek için İspanya ve Fransa’nın savunduğu bir amaç olan bloğun enerji piyasasında geniş kapsamlı reformlar için artan çağrılara açıkça karşı olduklarını ifade ettiler.

Enerji bakanları toplantısı öncesinde yayınlanan bir mektupta, mektupu imzalayanlar serbest piyasayı savunuyor ve mevcut kurallara müdahale edebilecek herhangi bir reformu reddettiklerini açıklıyorlar.

Bunun yerine, savunmasız tüketicileri ve mücadele eden şirketleri korumak için kış boyunca kullanıma sunulabilecek ve daha sonra doğal gaz fiyatlarının düşmesinin beklendiği ilkbaharda kademeli olarak durdurulabilecek "geçici ve hedefli ulusal eylemler" için dava açıyor.

Açıklama Almanya, Lüksemburg, Avusturya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, İrlanda, Letonya ve Hollanda tarafından onaylandı.

Onların temkinli, kısa vadeli yaklaşımları, iki hafta önce, üye devletlerin enerji krizini hafifletmek için getirebilecekleri gelir desteği, devlet yardımı ve vergi indirimleri gibi hedefli önlemlerden oluşan bir çözüm ortaya koyan Avrupa Komisyonu tarafından önerildi.

Dokuz ülke, Komisyon’un devam eden durumun temel olarak temel piyasa dinamiklerinden kaynaklandığına dair analizini paylaşıyor. Dünya çapında pandemiden kurtulan ülkeler, ekonomik faaliyetlerini başlatmak için enerjiye susadılar, ancak daha güçlü talep, daha güçlü arzlarla karşılanmadı.

"Fiyat artışlarının küresel etkenleri olduğundan, iç enerji piyasasının tasarımına müdahale etmeden önce çok dikkatli olmalıyız" diye uyarıyorlar. "Bu, fosil yakıt piyasalarıyla bağlantılı mevcut yükselen enerji fiyatlarını azaltmak için bir çare olmayacak."

Dokuz kişilik grup, AB’nin reformları sürdürmek yerine yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılmasına, "piyasa mekanizmalarının" teşvik edilmesine ve bloğu fiyat şoklarına karşı daha hazırlıklı hale getirmek için üye ülkeler arasındaki elektrik piyasalarının birbirine bağlanmasına odaklanması gerektiğini söylüyor.

"İyi yönetilen bir enerji geçişi bunun nedeni değil, fiyatları makul ve öngörülebilir tutmanın bir parçası" diye yazıyorlar. Son haftalarda Polonya ve Macaristan gibi ülkeler, enerji krizini alevlendirdiği iddiasıyla AB’nin iklim politikalarına karşı tavır aldılar.

 

Bilinçsiz ayrışma mı?

Mektupta Almanya, Fransa’nın elektrik ve doğal gaz fiyatlarının "ayrılması" projesine sıcak bakmadığı görülüyor.

Bugün, AB’deki toptan satış piyasası, "temiz ödeme piyasası" olarak da bilinen bir marjinal fiyatlandırma sistemine dayanmaktadır. Bu sistem kapsamında fosil yakıtlardan rüzgar ve güneş enerjisine kadar tüm elektrik üreticileri piyasaya teklif vermekte ve üretim maliyetlerine göre enerji sunmaktadır. İhale, en ucuz kaynaklardan – yenilenebilir kaynaklardan – başlar ve en pahalı olanla – genellikle doğal gazla – biter.

Çoğu ülke tüm güç taleplerini karşılamak için hala gaza güvendiğinden, elektriğin nihai fiyatı genellikle doğal gazın fiyatına göre belirlenir. Gaz daha pahalı hale gelirse, elektrik faturaları kaçınılmaz olarak yükselir, temiz olsa bile, daha ucuz kaynaklar da toplam enerji arzına katkıda bulunur.

Elektrik ve gaz fiyatlarının bu "birleşmesi", başta Fransa olmak üzere, enerjisinin çoğunu nükleer santrallerden alan, daha istikrarlı ve öngörülebilir maliyetlere sahip yerli bir alternatif olan birçok üye devlet tarafından eleştirildi.

Bu ayın başlarında yayınlanan ortak bir mektupta Fransa, İspanya, Yunanistan, Romanya ve Çek Cumhuriyeti ile birlikte, fiyatların ayrıştırılması da dahil olmak üzere toptan elektrik piyasasında bir reform çağrısında bulundu.

"Tüketiciler tarafından ödenen fiyat ile ulusal üretim karışımlarındaki ortalama elektrik üretim maliyeti arasında daha iyi bir bağlantı kurmak için enerji piyasasının iyileştirilmesi gerekiyor" dediler.

Ancak şimdi Almanya ve diğer sekiz ülke, yoruma yer bırakmayan yeni ortak açıklamalarıyla umutlarını neredeyse boşa çıkardı: kurallar olduğu gibi kalmalı.

Dokuz yazar, dolaylı olarak marjinal fiyatlandırma yöntemini onaylayarak "Şeffaf ve rekabetçi enerji piyasaları, son kullanıcılara verimlilik ve rekabetçi fiyatlar sağlıyor" diyor.

"Örneğin, toptan elektrik piyasasının geçici reformu ve iç gaz ve elektrik piyasasıyla çelişen herhangi bir önlemi destekleyemeyiz."

Mektup alışverişi, sosyal hoşnutsuzluğu körükleyen siyasi bir krize dönüşen bir sorun olan enerji kriziyle nasıl başa çıkılacağı konusunda Kuzey ve Güney arasındaki ayrımı derinleştiriyor.

Paris ve Madrid, reform amaçlarının başarılı olmasını veya en azından olası bir seçenek olarak masada kalmasını istiyorlarsa blok çevresinde daha fazla müttefik bulmak zorunda kalacaklar.

Brüksel şimdiden taraf oldu: Komisyon, araç kutusunu yayınlarken, marjinal fiyatlandırma yönteminin AB ülkeleri arasında "serbestleştirilmiş elektrik piyasaları için en verimli ve etkin elektrik ticaretini teşvik etmek için en uygun" olduğunu belirtti.

Yönetici, ihale sırasında yenilenebilir enerjiyi en ucuz ve en çekici seçenek haline getirerek, sistemin düşük karbonlu teknolojilere geçiş için bir teşvik yarattığına, yeniliği teşvik ettiğine ve devlet sübvansiyonu ihtiyacını azalttığına inanıyor.

Teklif olarak öde sistemi olarak adlandırılan alternatif model, tüm enerji üreticilerinin üretim maliyetlerine dayalı fiyatı değil, piyasadan istedikleri fiyatı teklif etmelerini sağlayacaktır. Brüksel, bunun şeffaflığı azaltacağını ve daha pahalı faturalara yol açacağını söylüyor.

Ancak geçtiğimiz hafta, Brüksel’deki iki günlük AB zirvesinin sonunda, Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, enerji piyasasının mevcut kuralları etrafında bir düşüncesini belirtti: "Bu tüm elektrik kaynaklarının birleşimi hala gelecek için doğru olanı mı yoksa uyum sağlamak zorunda mıyız? Yenilenebilirler ve nükleer enerji kendimize ait olduğundan, kullandığımız gazın %90’ını ithal ederken bağımsızız," dedi.

 

(https://www.euronews.com)

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu