Abdülhamid Han, 9 Ağustos’ta göreve çıkıyor

27.07.2022 - 15:22

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Abdülhamid Han sondaj gemisinin 9 Ağustos’ta Mersin’den ilk görev yerine uğurlanacağı müjdesini verdi.

Müjdeyi verdiğin televizyon programında gündeme ve enerji sektörüne dair başka açıklamalarda bulunan Dönmez, jeopolitik risklerin petrol ve doğal gaz gibi stratejik ürünlerin fiyatlarına hızlı etki gösterdiğini söyledi.

Bakan Dönmez, AB ile Azerbaycan arasında Avrupa’ya daha fazla doğal gaz gönderilmesi için imzalanan mutabakat zaptının sorulması üzerine ise, "TANAP’ın kapasitesi iki katına çıkartılabilecek durumda. Yıllık 16 milyar metreküp doğal gaz 31-32 milyar metreküpe kadar çıkacak. Bunun için bazı kapasite artırma yatırımlarına ihtiyaç olacak. Kaynak tarafında kaynağın geliştirilmesi gerekiyor. Bunlar için bir miktar süreye ihtiyaç var. TürkAkım ve TANAP’ta aktif olarak yer aldık. Hem kendi arz güvenliğimiz hem de Avrupalı komşularımızın arz güvenliğine bugüne kadar katkı sağladık. İmkanlar el verirse bu süreçte yine yer alırız" diye konuştu.

Dönmez, enerji piyasasında hareketli günlerin yaşandığını belirterek, "25-30 yıldır enerji sektöründeyim. Bu kadar öngörülemez bir dönem hatırlamıyorum. Yarın, önümüzdeki hafta ya da ay ne olacak sorusunun cevabı verilemiyor" cümlelerine yer verdi.

Avrupa’nın kışa girerken doğal gazın fiyatına bakmadığını ve önemli olanın gaza erişim olduğunu dile getiren Bakan Dönmez, Türkiye’nin doğal gaz temini için yeterli kontratlarının olduğunu ve spot piyasadan da gaz alma seçeneği bulunduğunu söyledi.

Dönmez, enerji piyasasında, özellikle Avrupa’daki gaz piyasasında yaşanan krize dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Kışın doğal gaz tüketimi yüksektir ve depolara yaz aylarında gaz basmak gerekir. Tuz Gölü depolama tesisimizde 1,2 milyar metreküplük kapasite tamamen dolu. Silivri’deki depolama tesisimizin de yüzde 82’si dolu. Eylül sonuna kadar tamamı dolmuş olacak. Toplamda yaklaşık 6 milyar metreküplük gaz depolamış olacağız. Üzerine sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tanklarımızın da dolu olduğunu hesaba katmalıyız. Orada 600-700 milyon metreküp gaz olacak. Bu gemiler sürekli olarak özellikle kış aylarında gelebiliyor."

Türkiye ile İsrail pozitif ikili diyaloglar içinde

İsrail ile Türkiye ilişkisi ile alakalı Bakan Dönmez, "Özellikle İsrail’deki yeni hükümet döneminde başlayan bir diyalog söz konusu. Enerji Bakanlığı ile temaslarımız devam ediyor. Pozitif bir ilişki var. İlk fırsatta ziyaret planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

  • Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu