AB dışişleri bakanları yarın gıda ve enerji güvenliği konulu bir toplantı yapacak

19.06.2022 - 17:34

Avrupa Birliği dışişleri bakanları, yarınki toplantılarında Ukrayna savaşının gıda ve enerji güvenliğine etkilerini tartılacağı bir toplantı gerçekleştirecek.

Bakanlar, 23-24 Haziran’da düzenlenecek Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi öncesinde Brüksel’de bir araya gelecek.

Üst düzey bir AB yetkilisi, toplantının gündeminde Ukrayna savaşının, özellikle gıda ve enerji güvenliği olmak üzere küresel etkileri üzerine olacağını belirtti.

Yetkili, AB’nin mahsur kalan milyonlarca tonluk buğdayın ihracatı için, krizden etkilenecek nüfusun büyüklüğü göz önüne alındığında Belarus dahil çeşitli seçenekleri değerlendirdiğini belirtirken, en ideal seçeneğin Karadeniz olacağını söyledi.

Yetkili, toplantıda enerji güvenliği açısından Körfez ülkeleri ile mevcut olumlu ilişkilerin ele alınacağını, ancak Rusya’nın yarattığı tehdit ışığında bu ilişkilerin dönüştürülmesinin konuşulacağını aktardı.

AB’nin Körfez ile gelecek için karşılıklı bağımlılığa dayalı bir ilişki dizayn ettiğini ifade ederek, İran’ın tutumu ve nükleer anlaşmanın akıbetinin de bu hedefi etkileyeceğini anlattı.

Bakanların son zirvede kabul edilen 6. yaptırım paketi üzerine tartışalacağını aktaran yetkili, yeni bir paket hazırlığında olmadıklarını vurguladı.

AB bakanları, toplantıda Mısır ile ilişkileri de değerlendirdikten sonra gayriresmi öğle yemeğinde, bugün yapılacak 9. AB-Mısır Ortaklık Konseyi toplantısı vesilesiyle Lüksemburg’da bulunan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile bir araya gelecek.

Bakanların gündeminde Afrika Boynuzu ve Etiyopya’daki durum da yer alacak.

  •  Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu